Programul Festivalului Medieval Sighisoara / 27-31 iulie 2011

0

A XIX-a Ediţie – Eroul Medieval / 27 – 31 Iulie 2011

via www.sighisoara.org.ro

Într-o lume a secolului XXI, fiecare om îşi caută un erou. Într-o lume a vitezei maxime, individul îşi caută un spaţiu al reprezentării. Într-un timp al marilor mijloace de comunicare, însuşi comunicarea dispare.

5 zile de festival-spectacol !!!
10 Ordine Cavalereşti
7 Formaţii de Muzică Medievală
9 Trupe de Teatru şi Animaţie
6 Conferenţiari din Noua Acropolă

Programul Festivalului Medieval Sighisoara / 27-31 iulie 2011

Miercuri 27 Iulie 2011
Piaţa Arthur
Ora11.00 Deschiderea Tîrgurilor Meşteşugăreşti
Meşteşugari, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Reprezentanţi ATS
Decernarea titlurilor de Meşteri liberi în Ţara lui Vlad Dracul
Ora 17.00 Parada Cetăţii – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Ora 17.30 Demonstraţie cu Steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 18.45 Lyra – Recital
Ora 19.30 Parada Toboşarilor şi a Stegarilor – Lupus Dacus, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Dragonul Lup, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara
Ora 20.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Trupa Destin, Garda de Bistriţa, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 23.30 Retragere cu torţe – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Joi 28 Iulie 2011
Piaţa Arthur
Ora 11.00 Deschiderea Tîrgurilor Meşteşugăreşti şi Taberelor Cavalereşti
Ora 17.00 Parada Cetăţii – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Ora 17.30 Demonstraţie cu steaguri – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 18.00 ,,Fii Lupului” – Ordinul Cavalerilor Lup
Ora 18.45 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 19.30 Lupus Dacus – Concert
Ora 20.30 Parada Toboşarilor şi a Stegarilor –Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Dragonul Lup
Ora 21.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Trupa Destin, Garda de Bistriţa, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 00.00 Retragere cu torţe – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Teatrul Scena, Trupa Destin, Lupus Dacus, Toboşarul Cetăţii Sighişoara, Budo Maris, Bushi Shindo, Dragonul Lup
Vineri 29 Iulie 2011
Ora 16:30 Marea Paradă – Toată suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Auli – Letonia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucureşti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Toboşarii Cetăţii Bistriţa, Toboşarul Cetăţii Sighişoara
Ora 17.00 Semnarea Hrisoavelor – Piaţa Arthur
Ora 18.00 Lansarea Centrului Cultural EstEuropean MedievArt Transilvania – Primăria Sighişoara
Ora 19.00 Conferinţa ,,Cavalerii Mesei Rotunde” – Noua Acropolă – Hotel Sighişoara
Piaţa Arthur
Ora 10.00 Deschiderea Tîrgurilor Meşteşugăreşti şi Taberelor Cavalereşti
Ora 16.30 Marea Paradă – Toată suflarea Festivalului
Ora 17.00 Deschiderea Oficială Sighişoara Medievală 2011 ,,Eroul Medieval”
Ora 17.30 Prezentarea Ordinelor Cavalereşti, Formaţiilor şi Trupelor
Ora 18.00 Planxty Burke – Concert
Ora 18.45 Lyra – Concert
Ora 19.15 Holloenek – Concert
Ora 20.15 OsTrabucos – Concert
Ora 21.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Trupa Destin, Garda de Bistriţa, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 00.30 Retragere cu torţe – Toată suflarea Festivalului
Piaţa Martin Luther
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 20.00 Farsă populară – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale
Ora 21.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paldinilor de Terra Medies
Ora 22.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Piaţa Vlad Dracul
Ora 17.00 Animaţie medievală – Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dcaus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Noua Acropolă
Ora 19.00 Arthur şi Cavalerii Mesei Rotunde – Trupa Noua Acropolă
Ora 21.00 Şcoală de Dans, Muzică şi Lupte scenice
Piaţa Ioana D´Arc
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 19.45 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistriţa
Ora 20.15 Farsă populara – Trupa Cameleon
Piaţa Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo
Sâmbătă 30 Iulie 2011
Ora 10:00 Deschiderea Tîrgurilor Meşteşugăreşti şi Taberelor Cavalereşti
Ora 11:00 Parada Cetăţii – Toată suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucureşti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Toboşarii Cetăţii Bistriţa, Toboşarul Cetăţii Sighişoara
Piaţa Arthur
Ora 10.00 Deschiderea Taberelor Cavalereşti
Ora 11.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 12.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 13.00 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistriţa
Ora 14.00 Pauză
Ora 16.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 17.00 Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir Cavaleresc
Ora 18.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 19.00 Planxty Burke – Concert
Ora 19.45 Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir Cavaleresc
Ora 20.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Ora 21.30 Lupus Dacus – Concert
Ora 22.15 Marele Turnir al Cavalerilor – Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Cavaleri de Tabor, Paladinii de Terra Medies, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Cerb, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara,
Ora 23.00 Trabucos – Concert
Ora 00.00 Holloenek – Concert
Ora 01.00 Marea Sărbătoare – Dansul Festivalului
Ora 01.30 Retragere cu torţe – Toată suflarea festivalului
Piaţa Martin Luther
Ora 11.00 Spectacol – Trupa Anima
Ora 12.00 Lyra – Concert
Ora 13.00 Terpischore – Concert
Ora 14.00 Pauză
Ora 16.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara
Ora 18.00 Lupus Dacus – Concert
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 20.00 Trabucos – Concert
Ora 20.30 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 21.00 Şcoală de Dans, Muzică şi Lupte scenice
Piaţa Vlad Dracul
Ora 18.00 Arthur şi Cavalerii Mesei Rotunde – Trupa de Teatru
Ora 19.00 Animaţie medievală – Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dcaus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Noua Acropolă
Ora 21.00 Şcoală de Dans, Muzică şi Lupte scenice
Piaţa Ioana D´Arc
Ora 16.00 Lyra – Concert
Ora 17.00 Şcoală de Dans
Ora 18.00 Farsă populară – Teatrul Scena
Ora 19.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Cerb
Ora 20.00 Turnir Cavaleresc – Garda de Bistriţa
Ora 20.30 Spectacol de Commedia dell Arte – U.N.A.T.C. I.L. Caragiale
Piaţa Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo
Ora 19.00 Conferinţa ,,Ioana D´Arc” – Noua Acropolă – Hotel Sighişoara
Duminică 31 Iulie 2011
Ora 11:00 Deschiderea Tîrgurilor Meşteşugăreşti
Ora 11.30 Parada Cetăţii – Toată suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies, Cavaleri de Tabor, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Ordinul Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos – Portugalia, Holloenek – Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucureşti, Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Toboşarii Cetăţii Bistriţa, Toboşarul Cetăţii Sighişoara
12:00 Animaţie Tabere Cavalereşti
Piaţa Arthur
Ora 16.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Paladinilor de Terra Medies
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Cavaleri de Tabor
Ora 18.00 Ordinul Cavalerilor de Mediaş
Ora 19.00 Planxty Burke – Concert
Ora 20.00 ,,Merlin” – Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Trupa Destin, Garda de Bistriţa, Budo Maris, Bushi Shindo
Ora 23.00 Trabucos, Portugalia – Concert
Ora 23.30 Holloenek, Ungaria – Concert
Ora 00.00 Foc de Artificii
Ora 00.15 Marele Cântec al Festivalului – Holloenek – Ungaria , OsTrabucos – Portugalia ,
Planxty Burke , Lupus Dacus
Ora 01.00 Închiderea Festivalului / Retragere cu torţe – Toată Suflarea Festivalului
Piaţa Martin Luther
Ora 16.30 Spectacol cu Stegari – Ordinul Cavalerilor ArtGotica
Ora 17.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Lup
Ora 18.00 Holloenek – Concert
Ora 19.00 Trabucos – Concert
Ora 20.00 Turnir Cavaleresc – Ordinul Cavalerilor Gladius Dei
Piaţa Vlad Dracul
Ora 18.00 Noua Acropolă – Trupa de Teatru
Ora 19.00 Animaţie medievală – Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Noua Acropolă
Ora 21.00 Şcoală de Dans, Muzică şi Lupte scenice
Piaţa Ioana D´Arc
Ora 16.00 Teatrul Scena – Farsa
Ora 16.45 Lyra – Concert
Ora 17.30 Ordinul Cavalerilor ArtGotica – Turnir Cavaleresc
Ora 18.15 Ordinul Cavalerilor Cerb – Turnir Cavaleresc
Ora 18.45 Terpischore – Concert
Ora 19.30 Garda de Bistriţa – Turnir Cavaleresc
Ora 20.00 Spectacol – U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale”
Piaţa Robin Hood
Ora 16.30 Spectacol pentru Copii – Trupa Anima
Ora 17.15 Spectacol pentru Copii – Trupa Destin
Ora 18.00 Spectacol pentru Copii – Trupa Hai Hui
Ora 18.45 Curtea Micilor Cavaleri – Budo Maris
Ora 19.30 Curtea Micilor Cavaleri – Bushi Shindo
Ora 00.00 Foc deArtificii
Ora 01:00 Închiderea Festivalului / Retragere cu torţe – Toată suflarea festivalului
Programul evenimentelor si pe site-ul Primariei din Sighisoara sau pe stildeviata.ro

Festivalul Medieval Sighisoara va fi si pe internet, potrivit articoluui publicat de www.actmedia.eu

The 2011 Mediaeval Sighisoara Festival, July 27-31, will be broadcast live on the Internet, for the first time in its history, the festival’s director, Liviu Pancu, told a news conference on Wednesday.

For this year’s edition of the Mediaeval Sighisoara, the 19th so far, the Central Square o f the

Sighisoara Citadel will be renamed the Arthur Square, the Small Knights Square will be renamed the Robin Hood Square and there will also be a Vlad Dracul Square.

Actmedia News Agency


Despre autor

avatar

Co-Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă www.RomaniaPozitiva.ro. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: "solution thinking" (gândire pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, managementul oamenilor/echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, echipe eficiente, teambuilding. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică, uneori chiar clasică și indiană. Motivaţia principală a lui Florin este dorința de a schimba lucrurile în Bine în România și încrederea că asta se poate.

Comentează