Constantin Flondor – Împărăția grădinii/Garden Empire

0

Casa Regelui Charles al III-lea, Viscri
16 august – 2 noiembrie 2025
Vernisaj: sâmbătă, 16 august, ora 18:30

În perioada 16 august – 2 noiembrie 2025, Casa Regelui Charles al III-lea din Viscri va găzdui o expoziție dedicată artistului Constantin Flondor, unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai artei contemporane românești. Cu o carieră de peste șase decenii, Flondor a fost o figură definitorie în cadrul mișcărilor artistice din România, fiind asociat cu grupări de renume precum 111, Sigma și Prolog.

Această inițiativă face parte din platforma SIT 2025 – Sessions in Transylvania, un proiect care cultivă dialogul între patrimoniul rural și expresiile artei contemporane, prin intervenții artistice în satele Alma Vii și Viscri.

Evenimentul este realizat în parteneriat cu Jecza Gallery (Timișoara), galerie ce susține și promovează excelența în arta contemporană din Europa Centrală și de Est; The King’s House, un spațiu dedicat sustenabilității și culturii vii, inaugurat în 2006 sub patronajul Regelui Charles al III-lea; și Fundația Mihai Eminescu Trust, organizație non-profit care, de peste două decenii, contribuie la regenerarea comunităților din Transilvania prin proiecte de conservare, meșteșuguri și turism responsabil.

„Împărăția Grădinii/Garden Empire” reflectă preocupările artistului pentru observarea și interpretarea naturii prin prisma geometriei și a simbolisticii. Lucrările sale sunt caracterizate de construcții dinamice, culori intense, vibrante, în care energiile naturale sunt transmise printr-un limbaj vizual complex. Flondor utilizează tehnici variate, de la pictură și desen, la tehnici mixte și film experimental, pentru a explora teme precum mișcarea și ritmul naturii.

Artistul redă prin lucrările sale o nouă perspectivă asupra lumii naturale, al cărei punct de citire se află în mișcarea frunzelor, în felul în care lumina modelează formele vegetale. Abordarea sa artistică este caracterizată printr-o sinteză între gândirea conceptuală și o spiritualitate profundă, într-un limbaj vizual riguros și inovator.

Evenimentul este curatoriat de Cosmin Florea și Irina Motroc.

Constantin Flondor este un artist care a influențat profund peisajul artistic românesc și internațional, cu lucrări prezentate în importante expoziții personale și de grup. Recent, a expus la Muzeul Național de Artă al României și la Jecza Gallery din Timișoara, iar lucrările sale se află în colecții publice: Muzeul Național de Artă al României, Muzeul de Artă Timișoara, Kunstmuseum Bochum și în numeroase colecții private din România, Germania, Franța, SUA și Elveția.

Expoziții personale recente (selecție):

  • Ordinea privirii, Muzeul Național de Artă al României, București (2016)

  • Jurnal de atelier, Jecza Gallery, Timișoara (2022)

  • Apostolatul privirii, MNAC București (2023)

Expoziții internaționale (selecție):
Bienala de la Veneția (2022, Pavilionul României – colectiv), Quadrienala de la Praga, Kunsthalle Nürnberg, Galeria Ludwig – Aachen, Galeria Haus der Kunst – München.
Lucrările sale se regăsesc în colecții importante, inclusiv la Muzeul Național de Artă al României, Muzeul de Artă Timișoara, Kunstmuseum Bochum și în numeroase colecții private din România, Germania, Franța, SUA și Elveția.

SIT 2025 – Sessions in Transylvania este o inițiativă independentă care propune intervenții artistice contemporane în două spații emblematice din satele transilvănene – Alma Vii și Viscri – cultivând un dialog viu între patrimoniu, comunitate și artă contemporană. Proiectul este coordonat de Cosmin Florea (scenograf și ceramist), Irina Motroc (artistă vizuală) și Tavi Angheluș (artist vizual). Edițiile anterioare ale acestui proiect au fost dedicate artiștilor Ștefan Câlția (2023), Sorin și Adrian Ilfoveanu (2024), Peter Jecza (2025).

Despre autor

avatar

Bun venit pe platforma de informație și educație pozitivă, RomâniaPozitivă.ro! Avem pentru tine peste 60 000 de exemple de Bine despre România de la peste 30 de autori și colaboratori încă din 2006. Susținem programe educaționale (învățare și dezvoltare) cu diverse tematici și am lucrat cu peste 10 000 de participanți în ultimii 20 de ani. La acest cont de autor publicăm articole, comunicate de presă, opinii și imagini pe care le primim de la colaboratori și parteneri, dar selectăm acele date care se potrivesc cu ceea ce dorim să promovăm pe platforma noastră. De Bine despre România.

Comentează

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.