Cinul se întoarce pe apele din Țara Făgărașului

0

Sâmbătă, 9 august, la Făgăraș, se desfășoară evenimentul „Cinul se întoarce pe apele din Țara Făgărașului”, o inițiativă dedicată nu doar unui meșteșug străvechi și unei tradiții unice: construirea și folosirea „cinurilor”, ambarcațiunile tradiționale ale Oltul, ci și reconectării comunităților cu apa, prin natură, cultură și tradiție.

Evenimentul se desfășoară în Cetatea Făgărașului – declarată recent una dintre cele mai spectaculoase fortificații medievale ale Europei și reunește o varietate de experiențe – de la expoziții și plimbări cu cinul, la competiții de vâslit în canotci și ateliere de confecționare a pagăilor.

Cinul este readus în atenția publicului prin documentare, reconstrucție meșteșugărească și valorificare patrimonială. Cu forme solide, scobit odinioară din trunchi de fag sau stejar, manevrat cu prăjină lungă  de 4-5 m, numită „rud” sau „pocie”, când apa era mică, sau cu o lopată când Oltul era mare, cinul era esențial pentru transport, pescuit și viața zilnică de pe malul Oltului. 

Începând de mâine, opt cinuri repopulează apele din jurul Cetății Făgărașului, gata să fie descoperite de cei care vor să le încerce. Fiecare dintre ele invită la o călătorie lentă, în ritmul apei, și la timp petrecut în mijlocul naturii, acolo unde liniștea, istoria și frumusețea locului se împletesc într-o experiență aparte.

„În Cetatea Făgărașului, această ambarcațiune aproape uitată revine în conștiința publică nu doar ca artefact, ci ca prilej de a reînvia legătura noastră profundă cu apa, natura și meșteșugul Cu această ocazie, inaugurăm pontonul care poartă numele lui Ivan Patzaichin – un simbol al respectului nostru pentru natură, pentru tradiție și pentru oamenii care au știut să inspire prin exemplul lor. Nu pot să nu-mi amintesc întâlnirea cu Ivan, care m-a mobilizat profund și m-a făcut să privesc râul Olt cu alți ochi – nu doar ca pe o resursă, ci ca pe un ecosistem viu, cu o valoare inestimabilă pentru biodiversitate, pentru comunitate și pentru identitatea noastră. Astăzi, prin acest proiect, facem un pas concret în direcția unei reconectări durabile cu apele noastre și cu potențialul lor cultural și natural.” a declarat Gheorghe Sucaciu, primarul municipiului Făgăraș

„Am primit cu bucurie vestea că la Cetatea Făgărașului va fi, din acest an, un ponton care va purta numele tatălui meu, pentru că el a încercat să aducă oamenii la nivelul apei, să le dea șansa de a simți bucuria pe care o încerci atunci când aluneci pe apă. Sper ca acest ponton să stabilească această conexiune între oameni și apă, și, totodată, să îmbogățească experiența vizitatorilor Cetății, pentru că Făgărașul este un oraș care are multe de descoperit. Îmi doresc ca în anii viitori, când vom reveni aici pentru alte competiții de vâslit, să aflăm că Cetatea nu este căutată doar pentru arhitectură, istorie, povești și legende, ci și pentru posibilitatea de a îi vedea zidurile din barcă.” a declarat Ivona Potzaichin – Rusu, Președintele Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23.

Programul evenimentului cuprinde o serie bogată de activități:

11:00 – Lansarea cinurilor la apă (zona Pontonului la Cetate)

În cadrul inițiativei Apele Unite ale României, Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 inaugurează Pontonul Ivan Patzaichin și lansează un demers amplu de reactivare a relației comunității cu râul Olt, prin dezvoltarea unor trasee de turism lent pe apă, o infrastructură culturală, turistică și memorială inspirată de valorile lui Ivan: respect pentru natură, pentru tradiții și pentru identitatea locală.

Accesul este liber.

„Sâmbăta aceasta, în Țara Făgărașului, renaște un meșteșug străvechi și o tradiție aparte: construcția și folosirea cinurilor, ambarcațiunile care altădată legau comunitățile Oltului. Eroii evenimentului sunt Mihaela și Adrian Grovu, care s-au înhămat la această provocare și au recuperat acest meștesug pierdut, aducând primele 8 cinuri pe apele Cetății. Mai mult decât simple bărci, cinurile intră acum într-un dialog viu cu lotca modernă a Deltei Dunării – canotca – pentru a deschide o conversație despre memorie, apartenență și regenerare.” a declarat Teodor Frolu, vice-președintele Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23.

12:00 – Deschiderea atelierului-expoziție „Cinul” (Sala Rotundă, în Cetate)

Această expoziție propune un dialog între două bărci tradiționale și două geografii: lotca, barca emblematică a pescarilor din Delta Dunării și cinul, ambarcațiunea de pe Olt – pentru a explora o temă profundă: relația dintre om și apă ca formă de memorie colectivă, patrimoniu și regenerare comunitară.
Această cercetare curatorială investighează nu doar forma, funcția și construcția acestor bărci, ci și simbolurile pe care le poartă: mișcare fără grabă, legătura organică cu locul, echilibrul între om și mediu. Prin reactivarea acestor simboluri, expoziția deschide un spațiu de reflecție asupra viitorului turismului, asupra valorilor comunitare și asupra modului în care cultura materială poate deveni suport pentru regenerare socială.

Accesul la expoziție se face pe baza biletului de intrare în Muzeu.

13:00 – 15:00 Dialog cultural și gastronomic: Olt – Delta Dunării (Crama din Cetatea Făgărașului). 

Această întâlnire aduce față în față două teritorii marcate de apă și tradiție – Oltul și Delta Dunării și comunitățile lor – într-un schimb de idei, gusturi, memorii și perspective despre cum patrimoniul natural și cultural poate deveni un vector de sustenabilitate și coeziune comunitară. Participanții la această întâlnire vor discuta despre bogăția culturală și gastronomică a celor două regiuni, despre inițiative comunitare și vor explora rolul identității locale în revitalizarea teritoriilor și în dezvoltarea unor forme de turism lent și conștient. 

Accesul la această activitate se face pe bază de invitație și confirmarea participării.

14:00 – 18:00 Competiția „Descoperă Rowmania din barcă”

“Descoperă Rowmania” constă în organizarea unei competiții de vâslit în echipă, în canotcile de 10+1 ale Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23 (cu serii, semifinală, finală), cu scopul de a aduce oamenii mai aproape de apă . Câștigătorii ediției de la Făgăraș sunt invitați la finala națională Descoperă Rowmania, de la Tulcea, în cadrul Festivalului Ivan Patzaichin, pe 30 august.

Indiferent de vârstă, constituţie sportivă şi experienţă, făgărășenii și vizitatorii Cetății sunt invitați să încerce canotcile și să se bucure de o zi petrecută în natură.

Accesul este liber.

Evenimentul este organizat de Primăria Municipiului Făgăraș împreună cu Casa de Cultură a Municipiului Făgăraș, Arhiva Satului Șona, Muzeul Țării Făgărașului „Valer Literat” și Asociația Ivan Patzaichin Mila 23

PROGRAMUL complet al evenimentului Cinul se întoarce pe apele din Țara Făgărașului

11:00 – Lansarea cinurilor la apă (zona Pontonului la Cetate)

12:00 – Deschiderea atelierului-expoziție „Cinul” (Sala Rotundă, în Cetate)

14:00 – 18:00 Competiția „Descoperă Rowmania din barcă”
Înscriere echipe (10+1 persoane)
Sesiuni de antrenament
Competiție
Festivitate de premiere

14:00 – 18:00 Atelier de confecționare vâsle / pagăi

20:30 – Concert pe cinuri cu Orchestra Brașov (în zona Amfiteatrului de vară)

Despre autor

avatar

Bun venit pe platforma de informație și educație pozitivă, RomâniaPozitivă.ro! Avem pentru tine peste 60 000 de exemple de Bine despre România de la peste 30 de autori și colaboratori încă din 2006. Susținem programe educaționale (învățare și dezvoltare) cu diverse tematici și am lucrat cu peste 10 000 de participanți în ultimii 20 de ani. La acest cont de autor publicăm articole, comunicate de presă, opinii și imagini pe care le primim de la colaboratori și parteneri, dar selectăm acele date care se potrivesc cu ceea ce dorim să promovăm pe platforma noastră. De Bine despre România.

Comentează

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.