135
Semnal de alarmă: 1 din 2 români consultați de Crucea Roșie Română are glicemia peste limite
București, 29 aprilie 2026- „Maratonul Sănătății – Prevenția salvează vieți”, o amplă campanie națională de prevenție a diabetului derulată de Crucea Roșie Română (CRR) la începutul acestei luni, a evidențiat o problemă importantă de sănătate publică, subliniind astfel necesitatea intensificării eforturilor de prevenție, informare și depistare precoce a acestei afecțiuni.
Prin „Maratonul Sănătății – Prevenția salvează vieți”, CRR a urmărit să aducă serviciile de prevenție mai aproape de comunități și să încurajeze totodată populația să acorde o mai mare atenție propriei sănătăți. În cadrul evenimentelor organizate la nivel național, peste 5.000 de persoane au beneficiat gratuit de testarea glicemiei, evaluări de risc și informații utile despre prevenție și managementul bolii.
Rezultatele activităților indică îngrijorări semnificative:
Aproape 2 din 3 participanți au fost identificați ca având exces ponderal sau diferite grade de obezitate;
Mai mult de jumătate dintre persoanele testate au prezentat valori glicemice modificate;
Aproape jumătate dintre participanții cu valori ale glicemiei peste 200 mg/dl nu urmau un tratament pentru diabet în momentul testării;
80% dintre participanții cu valori ale glicemiei peste 200 mg/dl erau supraponderali sau aveau diferite grade de obezitate.
Toate persoanele care au avut valori ale glicemiei modificate au fost îndrumate să facă investigații medicale suplimentare. Toți participanții la activitate au primit informații despre diabet și complicațiile asociate, precum și detalii referitoare la metodele de prevenție, respectiv alimentație sănătoasă, activitate fizică și scădere ponderală.
„Diabetul este una dintre pandemiile tăcute ale lumii de azi. Nu face zgomot, nu apare peste noapte, dar schimbă vieți și afectează familii. Prin datele pe care le-am strâns în urma Maratonului Sănătății, tragem un semnal de alarmă: prea mulți oameni au valori modificate ale glicemiei, iar excesul ponderal și obezitatea apar, din păcate, foarte des în același tablou de risc.
Crucea Roșie Română nu înlocuiește medicul, dar are un rol esențial în comunitate: să ducă prevenția mai aproape de oameni, să informeze, să încurajeze testarea și să îndrume persoanele aflate la risc către specialiști. Ca organizație auxiliară autorităților publice în domeniul umanitar, credem că sănătatea publică începe cu educație, prevenție și gesturi simple făcute la timp”, declară Adrian Halpert, director general Crucea Roșie Română.
