Anticoronavirus - exemple de implicare socială și soluții pentru gestionarea pandemiei

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE TEATRU, EDIȚIA 2020, (online, TVR, on-air)

0

FNT 30 / FNT ALTFEL (online, TVR, on-air)

FESTIVALUL NAȚIONAL DE TEATRU

Ediția a 30-a, 22-29 noiembrie 2020

PROGRAM

SCENA „FNT online”

 

Duminică, 22 noiembrie

 

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Colocviu: „FNT 30. File dintr-o istorie teatrală”

Moderatori: Maria Zărnescu și Călin Ciobotari

Cu acest prilej se difuzează

DRUMUL TRILOGIEI – Andrei Șerban

Regia și imaginea filmului: Alexandru Doru Spătaru

După spectacolul „O trilogie antică” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR

Durata: 25min

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

FAUST, DRUMUL CLIPEI – Silviu Purcărete

Scenariul și regia filmului: Laurențiu Damian

Imaginea: Dănuț Pădure

După spectacolul „Faust” / Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Producție: Editura Video a Ministerului Culturii

Durata: 50min

 

Spectacol invitat

Ora 19.00 / www.fnt.ro

LIVADA DE VIȘINI / IL GIARDINO DEI CILIEGI de A.P. Cehov

Traducerea: Luigi Lunari, Giorgio Strehler

Regia: Giorgio Strehler

Scenografia și costumele: Luciano Damiani

Muzica: Fiorenzo Carpi

Producător: Piccolo Teatro Milano (Italia)

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba italiană cu subtitrare în limba română

 

 

 

 

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.00 / www.fnt.ro

PĂI… DESPRE CE VORBIM NOI AICI, DOMNULE?

După romanul „Moromeții” de Marin Preda

Dramatizarea: Cătălin Ștefănescu

Cu: Marcel Iureș și George Mihăiță

Un spectacol de: Alexandru Dabija

Producător: Teatrul ACT București

Durata: 1h 25min

 

 

Luni, 23 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Matei Vișniec în dialog cu Călin Ciobotari

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

VISUL – PORTRET LIVIU CIULEI

Scenariul filmului: Lucia Hossu Longin, Nicolae Niță

Regia filmului: Lucia Hossu Longin

După spectacolul „Visul unei nopţi de vară” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Producție: TVR

Durata: 42min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

PROFU’ DE RELIGIE de Mihaela Michailov

Regia, scenografia și muzica: Bobi Pricop

Coproducție: Teatrul Național „Marin Sorescu” din Craiova și TVR

Durata: 1h 06min

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

UNCHIUL VANIA de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Zsuzsánna Koros-Fekete

Pe baza traducerii în engleză de Paul Schmidt

Traducerea în limba română: Andrei Şerban și Kinga Kovács

Dramaturgia: Kinga Kelemen

Regia: Andrei Șerban

Scenografia: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română 

 

arta ACTORULUI mare

 

Ora 22.00 / www.fnt.ro

ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vișniec

Cu: Mircea Andreescu, Costache Babii și Virginia Itta Marcu

Regia: Claudiu Goga

Scenografia: Ramona Ingrid Macarie

Muzica originală: George Marcu

Coproducție: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov și TVR

Durata: 1h 20min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro

FREAK SHOW THE MOVIE

Un film inspirat din spectacolul de teatru FREAK SHOW

De și cu: Florin Piersic jr.

O producție: SpiderFilm

 

 

Marți, 24 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Mihai Măniuțiu

 

Spectacolul ascuns

 

Ora 14.00 / www.fnt.ro

ISTORIA UNUI SPECTACOL – Gigi Căciuleanu

Regia filmului: Andrei Măgălie

După spectacolul „D’ale noastre” / Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Producție: TVR

Durata: 1h 10min

 

Ora 15.30 / www.fnt.ro

O ÎNTÂMPLARE CU JAZZ – Miriam Răducanu

Film eseu de: Mircea Albuțiu

Durata: 15min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

ZIC ZAC

Un spectacol de: Andrea Gavriliu, rezemată de Ștefan Lupu

Scenografia: Andreea Săndulescu

Durata: 1h 10min

 

FNeuitareT

 

Ora 18.00 / www.fnt.ro

YVONNE, PRINCIPESA BURGUNDIEI de Witold Gombrowicz

Traducerea în limba maghiară: András Pályi

Adaptarea: Czegő Csongor

Regia: Lászlo Bocsárdi

Decorul: Jószef Bartha

Costumele: Judit Dobre Kóthay

Coproducție: Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe și TVR

Durata: 2h

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

Ora 20.30 / www.fnt.ro

O NOAPTE FURTUNOASĂ de I.L. Caragiale

Regia: Mihai Măniuțiu

Decorul: arh. Octavian Neculai

Costumele: Janine Fashion Design

Coproducție: Teatrul Odeon București, SMART și PRO TV

Durata: 1h 40min

 

arta ACTORULUI mare

Ora 22.30 / www.fnt.ro

LA ORDIN, FÜHRER! de Brigitte Schwaiger

Traducerea: Dan Stoica

Cu: Maia Morgenstern

Regia: Mihai Măniuțiu

Coregrafia: Andrea Gavriliu

Decorul: Adrian Damian

Costumele: Claudia Castrase

Ilustrația muzicală: Șerban Ursachi

Producător: Teatrul Evreiesc de Stat București

Durata: 1h 05min

 

 

Miercuri, 25 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Felix Alexa

 

 

 

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

O ANUMITĂ STARE DE SPIRIT – Alexandru Darie

Realizatorul filmului: Alexandra Grigorescu-Ares

După spectacolul „Don Giovanni” / Opera Naţională București

Producție: TVR

Durata: 52min

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

DEȘTEPTAREA PRIMĂVERII de Frank Wedekind

poem teatral rock

Traducerea: Victor Scoradeț

Regia și scenografia: Vlad Cristache

Muzica și versuri originale: Daniel Rocca

Producător:Teatrul Mic București

Durata: 3h 15min

 

FNeuitareT

Ora 19.30 / www.fnt.ro

POVESTEA DE IARNĂ de William Shakespeare

Regia: Alexander Hausvater

Decorul: Lucian Lichiardopol

Costumele: Stela Verebceanu

Producător: Teatrul Național „Mihai Eminescu” din Timișoara

Durata: 2h 30min

 

arta ACTORULUI mare

Ora 21.30 / www.fnt.ro

ÎNSEMNĂRILE UNUI NEBUN de N.V. Gogol

Traducerea: Emil Iordache

Cu: Marius Manole și Alexander Bălănescu

Adaptarea scenică și regia: Felix Alexa

Muzica: Alexander Bălănescu

Scenografia: Diana Ruxandra Ion

Producător: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului București

Durata: 1h 33min

 

Ora 22.30 / www.fnt.ro

REGINA MAMĂ de Manlio Santanelli

Traducerea: Florian Potra

Cu: Olga Tudorache și Marius Bodochi

Adaptarea TV, regia și ilustrația muzicală: Gelu Colceag

Scenografia: Dana Moraru

Coproducție: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București și TVR

Durata: 2h 30min

 

Joi, 26 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Ion Caramitru

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

CONFESIUNI DESPRE ANTIGONA – Alexandru Tocilescu

Un documentar de: Corina Tudose

După spectacolul „Antigona” / Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București

Durata: 50min

Film în limba română cu subtitrare în limba germană

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

OCCIDENT EXPRESS de Matei Vișniec

Traducerea și adaptarea: Ágota Bereczki

Regia: Zakariás Zalán

Scenografia: Andra Bădulescu Vișniec

Producător: Teatrul „Szigligeti” Oradea – Trupa „Szigligeti”

Durata: 1h 52min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

FURTUNA după William Shakespeare

Traducerea: Radu Nichita și Nina Cassian

Regia și ilustrația muzicală: Alexander Morfov

Decorul: Nikola Toromanov

Costumele: Andrada Chiriac

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 2h 30min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

arta ACTORULUI mare

 

Ora 22.00 / www.fnt.ro

ULTIMA NOAPTE LA MADRID

Adaptare după „Femeile lui Picasso. Jaqueline” de Brian McAvera

Traducerea: Carmen Olaru

Cu: Ala Menșicov

Regia și selecția muzicală: Vitalie Drucec

Scenografia: Tatiana Popescu

Producător: Teatrul Național „Eugène Ionesco” Chișinău

Durata: 1h 20min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro

ACTORUL, după Mircea Dinescu

Cu: Mihai Mălaimare și Mircea Tiberian

Scenariul și regia: Mihai Mălaimare

Muzica: Mircea Tiberian

Scenografia: Puiu Antemir

Coproducție: Teatrul Masca și TVR

Durata: 58min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză

 

 

Vineri, 27 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Gábor Tompa

 

Ora 12.30 / www.fnt.ro

George Banu și invitații săi

Invitat: Alexandra Badea

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

REGELE SCAMATOR – Ștefan Iordache

Realizator documentar: Ludmila Patlanjoglu

Durata: 1h

 

 

 

 

 

 

 

FNelinișteT

Ora 17.00 / www.fnt.ro

NORA de Henrik Ibsen

Traducerea în limba maghiară: László Kúnos

Adaptarea scenică: Ágnes Kali și Botond Nagy

Dramaturgia: Ágnes Kali

Regia: Botond Nagy

Spațiul scenic: Carmencita Brojboiu și András Rancz

Costumele: Carmencita Brojboiu

Muzica și sound design: Bence Kónya-Ütő

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 1h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

TREI SURORI de A.P. Cehov

Traducerea în limba maghiară: Kosztolányi Dezső

Dramaturgia: András Visky

Regia: Gábor Tompa

Decorul: Andrei Both

Costumele: Carmencita Brojboiu

Producător: Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 40min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

 

arta ACTORULUI mare

 

Ora 22.00 / www.fnt.ro

TOUJOURS L`AMOUR

Cu: Carmen Ungureanu și Dan Puric

Scenariul, regia și scenografia: Dan Puric

Coregrafia: Malou Josef

Producător: Compania de Teatru „Passe Partout Dan Puric” și TVR

Durata: 1h 06min

 

Ora 23.00 / www.fnt.ro

AMALIA RESPIRĂ ADÂNC de Alina Nelega

Cu: Anca Hanu

Un spectacol de: Tudor Lucanu

Light design: Alexandru Corpodean

Sound design: Marius Rusu

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca

Durata: 1h 20min

 

 

Sâmbătă, 28 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

Radu Afrim în dialog cu Călin Ciobotari

 

Spectacolul ascuns

Ora 15.00 / www.fnt.ro

MAGIA TEATRULUI ȘI A FILMULUI – Alexa Visarion

Realizator documentar: Liliana Chițescu

Producător: TVR

Durata: 1h

 

FNelinișteT

Ora 16.00 / www.fnt.ro

REGELE MOARE de Eugène Ionesco

Traducerea: Vlad Russo și Vlad Zografi

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Scenografia: Vladimir Turturica

Producător: Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 1h 45min

 

FNeuitareT

Ora 19.00 / www.fnt.ro

PASĂREA RETRO SE LOVEȘTE DE BLOC ȘI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE

Traducerea: Sándor László

Textul și regia: Radu Afrim

Scenografia: Irina Moscu

Producător: Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Tompa Miklós”

Durata: 2h 50min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limbile română și engleză

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

arta ACTORULUI mare

 

Ora 22.00 / www.fnt.ro

NEPOTU` de Adrian Lustig

Cu: Tamara Buciuceanu-Botez și Șerban Pavlu

Regia: Horațiu Mălăele

Decorul: Anca Marcu

Costumele: Adriana Popa

Producător: Fundația „Teatru Contemporan”, Teatrul de Comedie București și TVR

Durata: 1h 15min

 

Ora 23.30 / www.fnt.ro

FELII

One-woman show Ofelia Popii

Un spectacol de: Lia Bugnar

Scenografia și light design: Dragoș Buhagiar

Coregrafia: Florin Fieroiu

Muzica originală și sound design: Vlaicu Golcea

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Durata: 1h 25min

Spectacol cu subtitrare în limba engleză

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duminică, 29 noiembrie

 

„Vorbe, vorbe, vorbe…”

Ora 11.00 / www.fnt.ro

George Banu în dialog cu Călin Ciobotari

 

Esteticile pandemiei

 

Ora 12.30 / www.fnt.ro

Colocviu: „Teatrul la limită. Esteticile pandemiei”

Moderatori: Ludmila Patlanjoglu și Călin Ciobotari

 

Ora 15.00 / www.fnt.ro

ZOOM BIRTHDAY PARTY de Saviana Stănescu

Regia: Beth Milles

Producător: Cherry Artspace (SUA)

Durata: 20min

Spectacol în limba engleză cu subtitrare în limba română

 

Ora 15.30 / www.fnt.ro

LIVE de Thomas Perle

Regia și scenografia: Bobi Pricop

Muzica originală: Eduard Gabia

Producător: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu –  Secția germană

Durata: 1h

Spectacol în limba germană cu subtitrare în limbile română și engleză

 

Ora 16.00 / www.fnt.ro

MOARTEA BATE LA UȘĂ

spectacol-lectură LIVE, 360°

După un text de: Woody Allen

Cu: Maia Morgenstern și Mircea Rusu

Regia: Florin Ghioca

Un proiect al Teatrului Național „I.L. Caragiale” din București

Durata: 20min

 

Ora 17.30 / www.fnt.ro

POOL (NO WATER) de Mark Ravenhill

Traducerea în limba maghiară: Fanni Sényi

Un proiect de: Radu Nica, Andu Dumitrescu și Vlaicu Golcea

Producător:Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Durata: 2h 10min

Spectacol în limba maghiară cu subtitrare în limba română

 

FNeuitareT

Ora 20.00 / www.fnt.ro

UNCHIUL VANEA de A.P. Cehov

Traducerea: Moni Ghelerter şi Radu Teculescu

Regia: Yuri Kordonsky

Scenografia: Elena Dmitrakova

Coproducție: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” București și Casa de Producție a TVR

Durata: 2h 45min

 

Spectacol invitat

Ora 23.00 / www.fnt.ro

ELECTRA de Sofocle

Traducerea și regia de teatru: Antoine Vitez

Scenografia și costumele: Yanis Kokkos

Muzica de teatru: Georges Aperghis

Regia filmului: Hugo Santiago

Producător: Théâtre National de Chaillot (Franța)

Durata: 1 h 40min

Spectacol în limba franceză cu subtitrare în limba română

 

 

22-29 noiembrie / www.fnt.ro

 

Esteticile pandemiei

APROAPE DEPARTE

Expoziție virtuală de fotografie de teatru

Autor: Florin Ghioca

 

 

SCENA „FNT la TVR”

 

Duminică, 22 noiembrie

 

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3

DANAIDELE, după Eschil

Traducerea în limba franceză: Paul Mazon

Traducerea în limba română: Alexandru Miran

Dramatizarea și regia: Silviu Purcărete

Decorul: Ștefania Cenean

Costumele: Liliana Cenean

Muzica originală: Iosif Herțea

Coproducție: Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, Holland Festival, Wiener Festwochen, Festival d`Avignon, Grande Halle de la Villette și TVR

Coproducător asociat: Fundaţia pentru Teatru şi Film TOFAN

Durata: 1h 50min

 

Luni, 23 noiembrie

 

Premieră în FNT

Ora 20.00 / TVR 3

CALIGULA, după Albert Camus

Traducerea: Alice Georgescu

Adaptarea pentru televiziune: Silviu Jicman, Diana Dumitru și Ovidiu Guzu

Regia: Silviu Jicman

Director de imagine: Ovidiu Guzu, Vlad Micu

Scenografia: Bristena de Satmaari

Muzica: Gabriel Basarabescu

Coregrafia: Corina Aldea

Producător: Casa de Producție a TVR

Durata: 2h

 

 

Marți, 24 noiembrie

 

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

VOCEA UMANĂ de Jean Cocteau

Traducerea: Manase Radnev

Cu: Valeria Seciu

Adaptarea pentru televiziune și regia: Cătălina Buzoianu

Scenografia: Dumitru Georgescu

Producție: TVR

Durata: 1h 06min

 

 

Miercuri, 25 noiembrie

 

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

SUPEUL de Jean Claude Brisville

Traducerea: Ion Lucian

Cu: Radu Beligan și Ion Lucian

Regia: Florentina Enache

Scenografia: Adriana Păun

Muzica: Vasile Manta

Coproducție: Teatrul Odeon București și TVR

Durata: 1h 26m

 

 

 

 

 

Joi, 26 noiembrie

 

arta ACTORULUI mare

Ora 20.00 / TVR 3

DIALOGURI ȘI FANTEZII ÎN JAZZ

Cu: Ion Caramitru și Johnny Răducanu

Un spectacol de: Ion Caramitru

Versuri după: Nichita Stănescu, Miron Radu Paraschivescu, Petre Stoica, Lucian Avramescu, Dan Verona şi Ana Blandiana

Muzica: Johnny Răducanu

Coproducție: Uniunea Teatrală din România – UNITER și TVR

Durata: 1h 30min

 

 

Vineri, 27 noiembrie

 

FNeuitareT

Ora 20.00 / TVR 3

HAMLET de William Shakespeare

Traducerea, scenariul și regia: Vlad Mugur

Scenografia: Helmut Stürmer

Costumele: Lia Manţoc

Măștile: Ilona Járo Varga

Producător: Teatrul Național Cluj-Napoca și TVR

Durata: 2h 20min

 

 

 

SCENA „FNT on-air”

 

Duminică, 22 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural

VIAŢA E VIS de Calderón de la Barca

Traducerea: Alexandru Popescu Telega

Adaptarea radiofonică: Vlaicu Bârna

Regia artistică: Cristian Munteanu

Durata: 2h

 

 

 

 

 

 

Luni, 23 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

DOCTOR FĂRĂ VOIE de Molière

Traducerea: Sică Alexandrescu și Mircea Ștefănescu

Adaptarea radiofonică: Ștefan Hagimă

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Spectacole premiate internațional

 

Ora 23.05 / Radio România Actualități

BUCUREŞTI – UNDERGROUND de Saviana Stănescu şi Toma Enache

Regia artistică: Toma Enache

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2009

 

Ora 23.45 / Radio România Actualități

MAMA

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi

SILVER WINNER la Grand Prix Nova București, 2015

 

 

Marți, 24 noiembrie

 

EMIL BOROGHINĂ în recital

 

Ora 19.00 / Radio România Cultural

OVIDIU – Exilatul de la Pontul Euxin, după „Tristele” şi „Ponticele”

Traducerea: Teodor Naum

Scenariul radiofonic şi regia artistică: Gavriil Pinte

 

Ora 20.00 / Radio România Cultural

LA STEAUA CARE-A RĂSĂRIT

o biografie poetică după viaţa şi opera lui Mihai Eminescu

Scenariul radiofonic și regia artistică: Gavriil Pinte

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

ÎN GRĂDINILE MURCIEI de Josep Feliu i Codina

Traducerea: Rodica Balthazar

Adaptarea radiofonică: Alexe Marcovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

 

 

 

Spectacole premiate internațional

Ora 23.05 / Radio România Actualități

ARGENTINA de Ilinca Stihi

Regia artistică: Ilinca Stihi

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2013

 

 

Miercuri, 25 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

JOCUL CU FANTASME de Cristian Munteanu

Regia artistică: Adrian Pintea

 

Spectacole premiate internațional

 

Ora 23.05 / Radio România Actualități

METAMORFOZA, după Franz Kafka

Scenariul radiofonic și regia artistică: Ion Andrei Puican

SILVER WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2014

 

Ora 23.39 / Radio România Actualități

CĂLĂTORIA LUI ORFEU

Scenariul sonor: Mădălin Cristescu

Regia artistică: Attila Vizauer

Grand Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2019

 

 

Joi, 26 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

 

Ora 19.00 / Radio România Cultural

VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ de William Shakespeare

Adaptarea radiofonică: Zoe Anghel Stanca

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Ora 23.00 / Radio România Cultural

FURTUNĂ PE STRADA PRINCIPALĂ de Reginald Rose

Adaptarea radiofonică: Radu Popovici

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

 

 

 

 

Vineri, 27 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 23.00 / Radio România Cultural

O REPETIŢIE MOLDOVENEASCĂ SAU NOI ŞI IAR NOI de Costache Caragiale

Adaptarea radiofonică: Costin Tuchilă

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

Spectacole premiate internațional

 

Ora 23.05 / Radio România Actualități

EXPLOZIV de Elise Wilk

Adaptarea radiofonică şi regia artistică: Mihnea Chelaru

GOLD WINNER la New York Festivals Radio Program & Promotion Awards, 2018

 

Ora 23.50 / Radio România Actualități

NUMĂRĂTOARE INVERSĂ de Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Regia artistică: Mihnea Chelaru şi Ion Andrei Puican

Premiul al II-lea Prix Marulic Hvar, Croaţia, 2014

 

 

Duminică, 29 noiembrie

 

Medalion CRISTIAN MUNTEANU – regizor și dramaturg

Ora 19.30 / Radio România Cultural

MANTAUA de N.V. Gogol

Traducerea: Silvia Cucu

Dramatizarea: Puşa Roth

Regia artistică: Cristian Munteanu

 

 

Luni, 23 – Vineri, 27 noiembrie

 

Vorba de cultură

Ora 12.00 / Radio România Cultural

Emisiunea „Vorba de cultură”

Attila Vizauer și Ema Stere în dialog cu artiști din FNT 30

 

***

În perioada 22-29 noiembrie spectacolele Teatrului Național Radiofonic

pot fi ascultate pe site-ul: www.eteatru.ro

Despre autor

avatar

Bun venit pe platforma de informație și educație pozitivă, RomâniaPozitivă.ro! Avem pentru tine peste 30 000 de exemple de Bine despre România de la peste 30 de autori și colaboratori încă din 2006. Susținem și programe educaționale în diverse tematici și am lucrat cu aproape 10 000 de participanți în ultimii 20 de ani. La acest cont de autor publicăm articole, comunicate de presă, opinii și imagini pe care le primim de la colaboratori și parteneri, dar selectăm acele date care se potrivesc cu ceea ce dorim să promovăm pe platforma noastră. De Bine despre România.

Comentează

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.