Bugetul total al plantărilor din acest an se ridică la peste 3 millioane euro
„România plantează pentru mâine” este cea mai mare inițiativă de plantare finanțată din fonduri private din România
OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Sud-Estul Europei, continuă proiectul „România plantează pentru mâine”. Pentru 2024 se pregătește plantarea a 25 de păduri urbane în 14 orașe. În paralel, vor continua acțiunile de plantare în zonele care au nevoie de intervenție, atât în urban, cât și în rural. În total, se estimează ca vor fi plantați cu ajutorul asociațiilor partenere și al voluntarilor peste 560 de mii de puieți. Bugetul pentru acest an se ridică la 3,2 milioane de euro.
Christina Verchere, CEO OMV Petrom: „Le mulțumesc tuturor celor care s-au alăturat proiectului „Romania plantează pentru mâine”, asociații partenere și voluntari. Împreună suntem mai aproape de obiectivul nostru de a planta 1 milion de copaci în orașe, în perioada 2023-2025, pentru a crea sau extinde zonele verzi atât de necesare acestor comunități. Acest proiect beneficiază de experiența dobândită în timp de <<România plantează pentru mâine>> și dovedește că, atunci când lucrăm împreună pentru un scop comun, putem avea rezultate impresionante.”
