227
În contexte globale tot mai critice și cu gândul la felul în care putem ca artiști și lucrători culturali să sperăm, împreună cu voi, la schimbare, pornind de la micile noastre cercuri, începem primăvara la Centrul Național al Dansului București cu speranța că a fi împreună unii cu ceilalți este ceva care ne rămâne ca instrument de lucru și că e cea mai puternică armă care există.
Acum câteva zile, un grup de profesioniști din domeniul dansului au depus la Ministerul Culturii un Memoriu privind necesitatea adoptării unor măsuri urgente pentru susținerea sectorului de dans.
Documentul, care a adunat peste 300 de semnături ale artiștilor și lucrătorilor culturali, subliniază vulnerabilitatea structurală a sectorului de dans contemporan din România, accentuată recent prin retragerea Sălii Omnia din administrarea Centrului Național al Dansului București, pe fondul lipsei infrastructurii adecvate, a finanțării insuficiente și a impredictibilității mecanismelor publice de sprijin. Ideea redactării acestui Memoriu a venit în urma întâlnirii reprezentanților scenei de dans cu Ministrul Culturii, din data de 29 ianuarie, dar și în urma întâlnirilor pe care aceștia le-au avut în contexte restrânse.
Sperăm că acest document va primi un răspuns în cel mai scurt timp și că dialogul, pentru care Ministerul Culturii s-a arătat deschis, va continua.
