Convenția Cetățenească pentru Mediu – un nou instrument de participare civică în România

by Echipa RomaniaPozitiva

Nouă comunități din România intră într-un laborator viu de regenerare ecologică și democratică timp de un an și jumătate. Ele vor forma Convenții Cetățenești pentru Mediu – un instrument inovativ de stimulare a democrației participative. Acest tip de convenții este inspirat din modele de bune practici europene, dar va fi adaptat suflului local pe care comunitățile din rural, urbanul mic și cartierele marilor orașe îl vor aduce experimentului de implicare civică.

Democrația înflorește acolo unde comunitățile vorbesc deschis despre provocările și oportunitățile de mediu pe care le au. Prin Convențiile Cetățenești pentru Mediu ne dorim să construim un dialog intracomunitar și cu autoritățile locale pentru ca deciziile și politicile publice să reflecte mai bine nevoile reale ale cetățenilor. O comunitate cu adevărat fericită poate exista doar într-un cadru natural sănătos și armonios, iar prin acest proiect ne dorim ca cetățenii să devină coautorii soluțiilor prin care se poate atinge acest ideal.”, a declarat Vlad Popescu, directorul Asociației Bankwatch România.

Convențiile Cetățenești pentru Mediu – 9 comunități, 8 județe și mii de cetățeni implicați

Convențiile Cetățenești pentru Mediu urmează să fie implementate în nouă comunități:  Nereju (județul Vrancea), Vintilă Vodă (județul Buzău), Berceni (județul Ilfov), Lupeni (județul Hunedoara), Uricani (județul Hunedoara), Sânpetru (județul Brașov), Sectorul 6 (municipiul București), Iași (județul Iași) și Ploiești (județul Prahova)

„Fiecare comunitate s-a înscris în acest proiect cu un obiectiv clar, fie pentru soluționarea unor provocări de mediu, precum calitatea scăzută a aerului sau poluarea intensă, dar și pentru a potența unele aspecte de mediu locale pozitive. De exemplu, cei din comuna Nereju își doresc să îmbunătățească relația oamenilor cu natura, în special cu pădurea de acolo, pe care o descriu ca fiind „inima comunității”. Proiectele sunt foarte diverse, de la păstrarea și prețuirea tradițiilor locale gastronomice ecologice, cum este cazul satului Vintilă Vodă din județul Buzău, până la stoparea traficului intens pe o stradă școlară, cum este cazul proiectului care va fi dezvoltat în Capitală. Toate aplicațiile și interviurile pe care le-am avut arată clar că în România există o mare deschidere din partea cetățenilor pentru dezbateri, dialog cu autoritățile și apropiere de natură.”, a declarat Oana Neneciu, directoarea Ecopolis.

Comunitățile implicate vor lucra alături de experți de mediu, experți în politici publice și formare comunitară pentru a putea analiza impactul complex al provocărilor de mediu cu care se confruntă comunitățile lor, ca mai apoi să poată delibera și construi recomandări și rezoluții. 

Toate aceste activități fac parte din proiectul „Rădăcini locale, soluții naționale – Convenția Cetățenească pentru Mediu”, implementat de Asociația Bankwatch România, alături de Ecopolis, REPER21 și Fundația PACT. Proiect finanțat prin Programul de Implicare Civică, sprijinit de Contribuția Elvețiană cu scopul de a reduce disparitățile economice  și sociale în UE. Puteți afla mai multe despre Programul de Implicare Civică pe https://elvetiaromania.ro/

You may also like

Leave a Comment