JOB: Director de Programe @ Serviciul de Ajutor Maltez / Cluj-Napoca

0

Anunț angajare director de programe
Poziția: Director de programe
Norma: întreagă
Perioada: nedeterminată
Locația: Secretariatul general (SG) al Serviciului de Ajutor Maltez în România (SAMR), Cluj-Napoca

serviciul maltez

Responsabilități:
• Acționează în numele SG și al Consiliului director al SAMR în relație cu sucursalele și filialele SAMR și cu proiectele naționale asumate, în funcție de necesități
• Sprijină dezvoltarea strategiei SAMR și implementarea activităților de dezvoltare strategică
• Prezintă rapoarte periodice cu privire la activitățile programatice și operaționale către secretarul general și Consiliul director
• Planifică și implementează dezvoltarea programelor naționale ale SAMR, în concordanță cu planul național de dezvoltare, pentru a asigura un sprijin eficient sucursalelor și filialelor SAMR
• Oferă consultanță și suport sucursalelor și filialelor SAMR pe probleme operaționale și programatice: dezvoltare organizațională, management operațional, derularea serviciilor sociale, concordanța legislativă, managementul voluntarilor, management financiar, dezvoltare/poziționare comunitară, rezolvarea conflictelor etc.
• Participă și coordonează deschiderea de noi sucursale/filiale SAMR
• Lucrează îndeaproape și motivează personalul sucursalelor/filialelor
• Identifică nevoile de formare ale personalului din sucursale/filiale și susține sesiuni de formare sau găsește căi alternative de a răspunde acestor nevoi
• Identifică surse de finanțare pentru proiecte naționale
• Contribuie la promovarea asociației și a activităților acesteia atât la nivel local, cât și național
• Colaborează cu responsabilii de atragere de fonduri și comunicare ai SAMR pentru atingerea obiectivelor
• Monitorizează veniturile și cheltuielile prevăzute în bugete
• Reprezintă asociația în relația cu finanțatorii și beneficiarii programelor sau proiectelor asumate

Pregătirea necesară:
• Studii superioare în domeniul asistenței sociale, cel puțin nivel licență
• Experiența: minim 2 ani într-un post similar
• Limba engleză: scris și vorbit la nivel avansat
• Carnet de conducere categoria B constituie un avantaj

Cerințe: abilități bune de reprezentare, coordonare, organizare, planificare, relaționare și comunicare; capacitate de motivare și energizare a echipei, persoană orientată spre rezultate.

Vă rugăm să trimiteti cv-ul dumneavoastră și scrisoarea de intenție până la data de 4 septembrie 2015 la adresa:
maltez@maltez.ro cu precizarea “Aplicatie post Director programe SAMR”. Pentru detalii suplimentare, vă stăm la dispoziție la maltez@maltez.ro, tel. 0264 595 801, sau 0745 592 438.

Despre autor

avatar

Co-Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă www.RomaniaPozitiva.ro. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: "solution thinking" (gândire pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, managementul oamenilor/echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, echipe eficiente, teambuilding. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică, uneori chiar clasică și indiană. Motivaţia principală a lui Florin este dorința de a schimba lucrurile în Bine în România și încrederea că asta se poate.

Comentează