Centrul de Resurse Juridice angajează doi experţi în consiliere şcolară pentru proiectul „Calitate în educaţie prin mediere şi practici restaurative”

0

Fundatia Centrul de Resurse Juridice (CRJ) anunta deschiderea procedurii de selectie pentru angajarea cu norma partiala a doi experti in consiliere scolara, pentru proiectul „Calitate in educatie prin mediere si practici restaurative” – proiect cofinantat din Fondul Social European prin Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013, conform contractului de finantare POSDRU/17/1.1/G/37259. Proiectul contribuie la promovarea unor noi metode de interventie in situatii de conflicte si violenta scolara, la dezvoltarea serviciilor de consiliere in unitati de invatamant din Regiunea Bucuresti – Ilfov. Detalii suplimentare referitoare la proiect pot fi consultate pe pagina de prezentare a proiectului.

Responsabilitatile expertilor in cadrul proiectului vizeaza:

– realizarea unor activitati informativ-educative in 12 unitati de invatamant, pentru promovarea nondiscriminarii, comunicarii non-violente si a principiilor restaurative in abordarea situatiilor conflictuale;

– participare la realizarea de materiale informative, proceduri si instrumente de lucru pentru activitatea consilierilor scolari;

– oferirea de suport consilierilor scolari din reteaua pilot constituita in cadrul proiectului (formata din 12 unitati de invatamant) pentru aplicarea medierii si a practicilor restaurative in situatii de conflicte sau violenta scolara;

– planificarea, coordonarea, monitorizarea activitatilor in retea, asigurand realizarea indicatorilor din proiect;

– participare la realizarea unui ghid de bune practici pentru activitatea consilierilor scolari;

– participare la activitatile de evaluare si raportare din cadrul proiectului.
Expertii trebuie sa dovedeasca foarte bune abilitati de planificare, organizare, coordonare, capacitate sporita de a lucra individual si in echipa. Experienta anterioara in implementarea de proiecte finantate din fonduri europene poate constitui avantaj.

Cerinte specifice:

– Studii superioare in domeniul socio-uman si formare continua;

– Experienta de minim 3 ani in mediul educational si experienta in consiliere scolara;

– Disponibilitate de participare la activitatile proiectului conform nevoilor;

– Cunostinte avansate de limba engleza si de utilizare a computerului.

Documente necesare pentru participarea la selectie:

– CV model Europass in limba romana;

– Scrisoare de motivatie.

Documentele solicitate trebuie transmise pana la data de 22 martie 2012, la adresa de e-mail luca@crj.ro. Numai persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate. Acestea vor transmite ulterior diplomele relevante care sa ateste expertiza precizata in CV. Rezultatele finale ale selectiei vor fi transmise direct candidatilor.

Pentru informatii suplimentare: Manager Proiect: Ema – Elza Seclaman.Tel. 021- 212.05.20; 0728.033.469

*Centrul de Resurse Juridice (CRJ) este o organizatie care promoveaza egalitatea de sanse si nondiscriminarea, incurajand participarea la selectie a tuturor persoanelor interesate si care indeplinesc cerintele mentionate, indiferent de gen, varsta, religie, etnie, categorie sociala sau alte criterii care pot efecta accesul egal si participarea la proiect.

Despre autor

avatar

Eu sunt Andra. Îmi place să descopăr locuri noi şi să le cutreier la pas. Mă scufund uneori în lectură, în căutarea unor momente de linişte care îmi încarcă bateriile. Scriu cu drag despre ceea ce mă face fericită, privind mereu la lucrurile bune din jurul meu. Iubesc ceaiul, ciocolata neagră şi oamenii zâmbitori. Pentru că şi eu sunt unul dintre ei:) Pentru mai multe pilule de optimism, încearcă şi aici www.zambetsisanatate.ro

Comentează