La multi ani, Bucuresti! PROGRAMUL festivitatilor de aniversare a 553 de ani de la atestare / 13-16 septembrie 2012

0

LA MULTI ANI, BUCURESTI! 

In perioada 13-16 septembrie 2012, Primaria Capitalei va organiza mai multe festivitati cu ocazia aniversararii a 553 de ani de la atestarea Bucurestiului.

In cadrul Zilelor Bucurestiului vor avea loc spectacole de teatru de strada in mai multe piete si strazi centrale printre care Piaţa Constitutiei, Piata George Enescu, Parcul Coltea, Piata Universitatii, Piata Unirii, Centrul Istoric.

PROGRAMUL Zilele Bucurestiului – patru zile de spectacole de exceptie

Sursa: site-ul oficial al Primariei Capitalei

In perioada 13-16 septembrie, Bucurestiul aniverseaza 553 de ani de la atestarea documentara si se transforma intr-o uriasa scena de spectacole unde actorii, cantaretii, saltimbancii, fanfarele si mestesugarii ocupa pietele si bulevardele Capitalei.

Festivalul International de Teatru de Strada B-FIT in the Street!

Timp de patru zile si patru nopti, ca in povesti, bucurestenii se vor putea delecta cu spectacole de teatru de strada in Piata Constitutiei, Piata George Enescu, Parcul Coltea, Piata 21 decembrie 1989 (Fantana de la Universitatea de Arhitectura), Piata Unirii, Centrul Istoric si pe toate bulevardele centrale.
Astfel, peste 20 de trupe din sapte tari (Franta, Olanda, Spania, Elvetia, Belgia, Germania si bineinteles Romania) s-au reunit de zilele Bucurestiului sub egida Festivalului International de Teatru de Strada B-FIT in the Street!, organizat de Primaria Capitalei prin ArCuB.

foto Florin Ghinda, Piata Universitatii Bucuresti, 13 septembrie 2012

Bataie cu flori in Herastrau

Pentru cateva zile, Primaria Capitalei, prin CreArT, doreste sa reconstituie atmosfera Bucurestiului de altadata in Parcul Herastrau unde, in intervalul 14 – 16 septembrie, vor avea loc un targ al mestesugarilor, parada targovetilor (unde participa zeci de artisti costumati in comerciantii de altadata, ca vanzatorii de ziare, flasnetarii, lustragii, negustori si mesteri ambulanti). Nu sunt uitate nici spectacolele, parcul Herastrau gazduind zilele acestea ansambluri folclorice, fanfare, comunitati si minoritati nationale, muzica Bucurestiului de altadata, statui vivante si animatori pe catalige. Publicul se va putea plimba cu trasurile, nu lipseste nici traditionala bataie cu flori, intr-un cuvant, Bucurestiul devine, pentru patru zile, Capitala spectacolelor.

Luna septembrie – luna Bucurestiului

Piata Constitutiei continua, pe tot parcursul lunii septembrie, sa gazduiasca o serie de evenimente de exceptie, pentru totii bucurestenii si nu numai. Astfel, in data de 22 septembrie, incepand cu ora 20.30, va urca pe scena inegalabilul Leonard Cohen, si, o zi mai tarziu, pe data de 23 septembrie, tot in Piata Constitutiei, pentru prima data in Romania, va veni si fenomenul muzicii opera pop, cvartetul il Divo.

Tot in luna septembrie va avea loc si Parada Elevilor Bucuresteni, care se va reuni sambata 29 septembrie 2012. La eveniment sunt asteptati peste 20.000 de elevi care vor defila din fata Salii Palatului, Calea Victoriei, Bulevardul Natiunile Unite, Bulevardul Libertatii. In Piata Constitutiei, destinatia finala a paradei, va avea loc un concert sustinut de Alex Velea, Smiley si Dj Sava feat Adela Popescu.

 

 

Aveti mai jos programul spectacolelor din perioada 13 – 16 septembrie 2012:

 

JOI 13 SEPTEMBRIE

13:00 – 13:45   Spectacol ambulant Les Geants de Sud (Franta) Piaţa Universităţii –  Parcul  Cişmigiu – Piaţa Universităţii

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol ambulant  Planet pas net (Franta) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      – Centrul Istoric     (Strada Lipscani)

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol ambulant  Planet pas net (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

16:00 – 17:30   BFIT – Spectacol ambulant Les Enjoliveurs (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

17:00 – 17:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      – Parcul Coltea

17:00 – 18:15   BFIT – Spectacol ambulant Cirquet Confetti (Spania)    – Centrul Istoric (Lipscani-Stavropoleos-Eugen Carada-Smârdan)

18:00 – 18:45   BFIT – Spectacol Les Geants de Sud (Franta) –  Centrul Istoric

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Lipscani)

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

20:00 – 20:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia)-  Parcul Coltea

20:15 – 21:00   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Parcul Unirii

21:00 – 21:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Centrul Istoric (Pta Sfantul Anton)

21:00 – 21:50   BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franta) – Parcul Coltea

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

21:00 – 21:35   BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) –  Centrul Istoric (Smârdan-Carada)
21:00 – 22:10   BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) – Piata George Enescu

22:00 – 22:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Centrul Istoric (Piaţa Roma)

22:15 – 23:00   BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) – Piata George Enescu

VINERI 14 SEPTEMBRIE

12:00 – 21:00   Targ de Mestesugari – Parcul Herastrau

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) – Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

17:00 – 17:50   Ans. Ciprian Porumbescu + Margareta Clipa – Parcul Herastrau

17:00 – 18:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      Centrul Istoric (Franceză – Piata Sfântul Anton – Smârdan)

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

17:00 – 21:00   Plimbari cu trasuri – Parcul Herastrau

17:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

17:50 – 18:40   Ansamblul Burnasul din Teleorman cu Gelu Voicu – Parcul Herastrau

18:00 – 18:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea

18:00 – 18:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) – Centrul Istoric

18:00 – 18:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Parcul Coltea

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Unirii

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Piaţa Sfântul Anton)

18:00 – 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:40 – 19:30   Ansamblul Dor Transilvan din Cluj        Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

19:30 – 20:30   Ansamblul Maria Tanase din Craiova cu Constantin Enceanu Parcul Herastrau

20:00 – 20:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) – Parcul Coltea

20:15 – 21:00   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta) – Parcul Unirii

20:30 – 22:00   Recital Silviu Biris, Taraful Cleante, Diana Matei, Ramona Cutina – Parcul Herastrau

21:00 – 21:50   BFIT – Spectacol Le Choses de Rien (Franta) – Parcul Coltea

21:00 – 21:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) –  Centrul Istoric (Piaţa Roma)

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta) – Centrul Istoric

21:00 – 21:35   BFIT – Spectacol David Moreno (Spania) – Centrul Istoric (Smârdan – Carada)
21:00 – 22:10   BFIT – Spectacol Senza Tempo (Spania) – Piata George Enescu

22:00 – 22:25   BFIT – Spectacol Aromatic Company (Elvetia) –  Centrul Istoric (Piaţa Roma)

22:15 – 23:00   BFIT – Spectacol Entre Terre et Ciel (Franta) – Piata George Enescu

SAMBATA 15 SEPTEMBRIE

10:00 – 21:00   Targ de Mestesugari Parcul Herastrau

10:00 – 20:00   Plimbari cu Trasuri Parcul Herastrau

10:30 – 11:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie „Green Revolution”         Parcul Herastrau

11:00 – 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

11:30 – 12:30   Spectacol Teatrul Tandarica      Parcul Herastrau

14:00 – 14:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Piaţa Universităţii- Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

14:00 – 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

14:30 – 15:30   Spectacol Teatrul Ion Creanga Parcul Herastrau

15:00 – 15:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

15:30 – 15:30   Recital Grupul Vocal Acapella Parcul Herastrau

15:30 – 17:00   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

15:30 – 15:55   Ansamblul Audeo din Cernavoda          Parcul Herastrau

15:55 – 16:20   Ansamblul Soloczanka din Suceava       Parcul Herastrau

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

16:00 – 16:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Centrul Istoric  (Stavropoleos – Lipscani – Eugen Carada)

16:20 – 16:45   Ansamblul National Secuiesc Harghita din Miercurea Ciuc         Parcul Herastrau

16:45 – 17:10   Ansamblul Serenada din Craiova Parcul Herastrau

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

17:00 – 17:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

17:10 – 17:35   Ansamblul Siamo di nuovo insieme din Iasi        Parcul Herastrau

17:35 – 18:00   Ansamblul Korona din Brasov Parcul Herastrau

18:00 – 22:30   Gala Folk You  Strada Franceza

18:00 – 18:20   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Centrul Istoric

18:00 – 18:30   Bataia cu Flori si Reprezentatii ale Fanfarelor Parcul Herastrau

18:00 – 18:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii –
Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

18:00 – 19:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      (Lipscani – Stavropoleos – Eugen Carada – Smârdan)

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Stavropoleos)

18:30 – 18:55   Ansamblul Molditi din Tulcea Parcul Herastrau

18:55 – 19:20   Grupul Yildilzar din Constanta cu Chiamiran Chivu        Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

19:00 – 19:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda)  Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Universităţii

19:20 – 19:45   Ansamblul Pilistrelu din Bucuresti          Parcul Herastrau

19:45 – 20:10   Ansamblul Ellas din Bucuresti Parcul Herastrau

20:10 – 20:30   Ansamblul Soko din Socol        Parcul Herastrau

20:30 – 21:00   BFIT – Spectacol Xtreme (Romania)    Parcul Unirii

20:30 – 21:15   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta)       Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei
20:30 – 22:00   Orchestra Nationala de Folclor cu Lavinia Goste si altii  Parcul Herastrau

20:45 – 21:25   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol-Ulik Prod (Franta)      Centrul Istoric

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piata Unirii – Piata Constitutiei

21:30 – 22:30   BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 – 22:00   BFIT – Spectacol Xtreme (Romania)    Parcul Unirii

21:30 – 22:10   BFIT – Spectacol Voala (Spania)  Piata Constitutiei

DUMINICA, 16 SEPTEMBRIE

10:00 – 21:00   Targ de Mestesugari     Parcul Herastrau

10:00 – 20:00   Plimbari cu Trasuri        Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Parada Costumelor de Epoca   Parcul Herastrau

11:00 – 21:00   Ateliere de Ecologie si Creatie „Green Revolution”         Parcul Herastrau

11:00 – 13:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

13:00 – 13:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Universităţii – Piaţa Romană – Piaţa Universităţii

15:00 – 15:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

15:00 – 15:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Centrul Istoric

15:00 – 16:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

15:00 – 18:00   Statui Vivante si Animatori pe Catalige Parcul Herastrau

16:00 – 16:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda) Centrul Istoric

16:00 – 16:50   BFIT – Spectacol Les Clandestines (Franta)      Centrul Istoric (Franceza – Piaţa Sfântul Anton)

16:00 – 17:15   BFIT – Spectacol Cirquet Confetti (Spania)      Centrul Istoric (Franceză – Piaţa Sfântul Anton – Smârdan)

16:30 – 17:00   Recital Sylvie    Parcul Herastrau

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Circo Delicia (Spania) Muzeul Municipiului Bucuresti

17:00 – 17:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

17:00 – 17:45   Recital DJ Project & Adela Popescu     Parcul Herastrau

17:45 – 18:30   Recital Stefan Stan        Parcul Herastrau

18:00 – 18:20   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piata Universitatii

18:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Het Mobiele Naaiatelier (Olanda)      Centrul Istoric (Strada Eugen Carada)

18:30 – 19:15   Recital Corina   Parcul Herastrau

19:00 – 19:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

19:00 – 19:45   BFIT – Spectacol Sam Shine (Olanda)  Piaţa Universităţii – Parcul Cişmigiu – Piaţa Universităţii

19:15 – 20:00   Recital Hevito   Parcul Herastrau

20:00 – 20:45   Concert Mandinga Parcul Herastrau

20:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Les Enjoliveurs (Franta)        Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:30 – 21:00   BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania)    Parcul Unirii

20:30 – 21:15   BFIT – Spectacol Fanfare le Snob (Franta)       Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:45 – 21:25   BFIT – Spectacol Theater Tol (Belgia) Piaţa Universităţii – Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

20:45 – 21:45   Concert Stefan Banica Jr. Parcul Herastrau

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Popol – Ulik Prod (Franta)    Centrul Istoric

21:00 – 21:45   BFIT – Spectacol Les Geants du Sud (Franta) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:45   BFIT – Spectacol Planet pas Net (Franta) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:00 – 21:30   BFIT – Spectacol Wilmark Academy (Romania) Piaţa Unirii – Piaţa Constituţiei

21:30 – 22:30   BFIT – Spectacol Antagon (Germania) Piata George Enescu

21:30 – 22:00   BFIT – Spectacol Xtreme Project (Romania)    Parcul Unirii

21:30 – 22:10   BFIT – Spectacol La Fura dels Baus (Spania) Piata Constitutiei

vezi si: FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE TEATRU DE STRADĂ B-FIT IN THE STREET!

Sursa: arcub.ro

13.09.2012-16.09.2012, Piaţa Constituţiei, Piaţa George Enescu, Parcul Colţea, Piaţa 21 decembrie 1989 (Fântâna de la Universitatea de Arhitectură), Piaţa Unirii, Centrul Istoric

Între 13 – 16 septembrieArCuB vă invită la cea de-a patra ediţie aFestivalului Internaţional de Teatru de Stradă B-FIT in the Street!. Timp de patru zile spectacolele de teatru de stradă vor avea loc în Piaţa Constituţiei, Piaţa George Enescu, Parcul Colţea, Piaţa 21 decembrie 1989 (Fântâna de la Universitatea de Arhitectură), Piaţa Unirii, Centrul Istoric şi pe toate bulevardele centrale.

Peste 20 de trupe din şapte ţări (Franţa, Olanda, Spania, Elveţia, Belgia, Germania si România) vor oferi bucureştenilor spectacole atractive şi interactive. Acest eveniment aduce o atmosferă feerică în Capitală şi transformă centrul oraşului într-un univers colorat, în care artiştii jonglează cu artele cele mai diverse pentru a oferi spectatorilor un amestec surprinzător de emoţii şi reflecţii. Prin reprezentaţiile lor, actorii încearcă să interacţioneze cu publicul, modificând raporturile dintre spaţiu, ritm şi receptare.

B-FIT in the Street! Acesta este mai mult decât îndemnul pentru a fi în formă maximă din punct de vedere cultural. Este denumirea unui festivalul plin de culoare, de care tuturor ne-a fost dor. Vor fi în Bucureşti trupe mari si mici, spectacole nemaivăzute reunite pentru dumneavoastră în 6 locaţii din capitală.

Nu lipsiţi aşadar de la cel mai spectaculos eveniment marca ArCuB, pe care Primăria Municipiului Bucureşti vi-l oferă la începutul Zilelor Bucureştiului.

Despre autor

avatar

Co-Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă www.RomaniaPozitiva.ro. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: "solution thinking" (gândire pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, managementul oamenilor/echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, echipe eficiente, teambuilding. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică, uneori chiar clasică și indiană. Motivaţia principală a lui Florin este dorința de a schimba lucrurile în Bine în România și încrederea că asta se poate.

Comentează