182
Ultima săptămână a lunii mai propune publicului iubitor de teatru două tiluri clasice, „Regina mamă” cu Oana Pellea și Marius Manole în distribuție, care se va juca pe scena TNB și la Focșani, precum și comedia „Gaițele” cu Maia Morgenstern, Carmen Tănase, Adriana Trandafir, Virginia Rogin, care ajunge la Constanța.
„Regina mamă”
25 mai, ora 17:00 și 20:00 – București, spectacol găzduit de TNB, Sala Studio
26 mai, ora 19:00 – Focșani, Sala „Balada”
Doi oameni sunt prinși într-o relație complicată, o mamă autoritară și fiul său, întors acasă după o lungă absență. Între amintiri dureroase și speranțe fragile, ei se luptă cu reproșuri, tăceri și momente de tandrețe neașteptate. Sub aparența durității, se ascunde o iubire profundă, greu de exprimat. Un spectacol despre relațiile de familie, despre regrete, dor și nevoia de a fi iubit. „Regina mamă” de Manlio Santanelli este o dramă psihologică cu accente de comedie neagră, care explorează relația tensionată dintre o mamă autoritară și fiul ei adult, avându-i în distribuție pe actorii Oana Pellea și Marius Manole.
„Gaițele”
27 mai, ora 20:00 – Constanța, Casa de Cultură a Sindicatelor
