CLUJ: Lansarea proiectului „Caravana Lecturii – POVESTEA DE SÂMBĂTĂ, Ediția a 4-a”

by Echipa RomaniaPozitiva

Asociația TRIPLU START, cu sediul în Cluj Napoca, anunță lansarea proiectului „Caravana Lecturii – POVESTEA DE SÂMBĂTĂ, Ediția a 4-a”, cu sprijinul financiar la Consiliului Județean Cluj.

Valoarea finanțării este de 3000 lei, fondurile fiind destinate organizării unui program de promovare a lecturii în rândul copiilor din zone rurale din Județul Cluj, în vederea reducerii decalajului educațional dintre copiii din mediul rural și cei din centrele urbane dezvoltate.

Proiectul se derulează în perioada iulie – septembrie 2026 vor fi organizate o serie de evenimente în comuna Apahida, evenimente care vor cuprinde lecturi colective, care să stimuleze interesul pentru lectură.

Dezvoltarea apetitului pentru lectură va diminua discrepanța dintre copiii din mediul urban expuși unui consum cultural mare și cei din mediul rural, care au resurse și oportunități limitate.

Copiii beneficiari vor fi încurajați să-și dezvolte abilitățile de lectură prin activități interactive și stimulative și vor fi încurajați să își exprime gândurile, părerile și reacțiile la ceea ce citesc. 

Asociația TRIPLU START a fost înființată în martie 2023 din dorința de a aduce o contribuție la starea de bine a comunității. Promovăm un stil de viața echilibrat și activ, facilitând accesul la activități educative și recreative care susțin sănătatea fizică și mentală, sub sloganul „Alternative sănătoase de petrecere a timpului liber”.

Demersul nostru se axează în principal pe promovarea lecturii, dezvoltarea competențelor digitale, dezvoltarea abilităților practice și promovarea conectării sociale, a mișcării și a respectului față de natură.

Până în prezent Asociația TRIPLU START a organizat în comunitatea rurală din județul Cluj peste 200 de activități de educație non formală.

You may also like

Leave a Comment