Zilele Artelor Focului. Ateliere Deschise de Ceramică, Sticlă, Metal

0

București, 06-08 mai, 2016
www.zileleartelorfocului.ro

În perioada 6, 7, 8 mai, în București, șaptesprezece artiști vizuali cu specializarea ceramică, sticlă și metal își vor deschide atelierele publicului sau grupurilor organizate în cadrul evenimentului Zilele Artelor Focului.

zilele_artelor_focului_ateliere_deschise_ceramica_sticla_metal

Publicul bucureștean va avea oportunitatea de a cunoaște artiști și spații magice de inspirație, locurile unde se nasc idei ce se transpun în lucrări de artă, prin măiestria stăpânirii focul.

În cadrul acestei prime ediții, vor participa artiștii: Adela Bonaț (ceramică), Alina Băncilă (sticlă-metal), Aniela Ovadiuc (ceramică), Călin Mușat (metal), Ciprian Ariciu (ceramică), Crina Cranta (ceramică), Daniela Făiniș (ceramică), David Leonid Olteanu (ceramică-sticlă), Ileana Dana Marinescu (metal), Iulian Vîrtopeanu (ceramică), Lucian Butucariu (sticlă), Lucian Țăran (ceramică), Maria Roxana Cioată (ceramică), Misha Diaconu (metal), Nicolae Moldovan, (ceramică), Victor Olivier Săraru (sticlă-metal), Vlad Basarab (ceramică).

Timp de trei zile, Vineri, 06 Mai, 16:00 – 21:00, Sâmbătă, 07 Mai, 10:00 – 20:00, Duminică, 09 Mai, 10:00 – 17:00 artiștii implicați în eveniment vor fi pregătiți să-și prezinte atelierele și lucrările realizate, să susțină demonstrații, să prezinte lucrări în diferite faze de creație și tehnici de lucru, să prezinte cursurile pe care le desfășoară, să amenajeze mini-expozitii, să ofere reduceri sau oferte speciale de prețuri pe perioada evenimentului.

Atelierul de Creație Art Time, locația dedicată artei ceramicii în București, a pregătit pentru perioada 02-13 mai un program special, pentru a celebra Artele Focului prin: Joacă-n lut, Demonstrații de turnare material ceramic în forme, proiecții foto/video despre ceramica și multe alte surprize!

Mai multe informații despre eveniment sau grupuri organizate în pagina de web www.zileleartelorfocului.ro, la adresa de email: zaf@contemporanii.org sau la telefon: 0723 825 800.
Pentru grupurile organizate din companii sau instituții, perioada de disponibilitate a atelierelor va fi între 02 și 13 mai.
Acest eveniment este gratuit.

Artiștii care îți deschid atelierele în Zilele Artelor Focului:

Adela Bonat, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/adela-bonat
Alina Băncilă, Sticlă-Metal – http://www.ateliere.net/artisti/alina-bancila
Aniela Ovadiuc, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/aniela-ovadiuc
Călin Mușat, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/calin-musat
Ciprian Ariciu, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/ciprian-ariciu-1
Crina Cranța, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/crina-cranta
Daniela Făiniș, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/daniela-fainis
David Leonid Olteanu, Ceramică-Sticlă – http://www.ateliere.net/artisti/david-leonid-olteanu
Ileana Dana Marinescu, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/ileana-dana-marinescu
Iulian Vîrtopenu, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/iulian-virtopeanu
Lucian Butucariu, Sticlă – http://www.ateliere.net/artisti/lucian-butucariu
Lucian Țăran, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/lucian-taran
Maria Roxana Cioată, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/maria-roxana-cioata
Misha Diaconu, Metal – http://www.ateliere.net/artisti/misha-diaconu
Nicolae Moldovan, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/nicolae-moldovan
Victor Olivier Săraru, Sticlă-Metal – http://www.ateliere.net/artisti/victor-olivier-sararu
Vlad Basarab, Ceramică – http://www.ateliere.net/artisti/vlad-basarab
Atelierul de Creație Art Time – http://www.ateliere.net/art-time
Localizarea pe hartă a celor 17 ateliere – http://www.ateliere.net/harta

Despre autor

avatar

Bun venit pe platforma de informație și educație pozitivă, RomâniaPozitivă.ro! Avem pentru tine peste 20 000 de exemple de Bine despre România de la peste 20 de autori și colaboratori încă din 2006. La acest cont de autor o să publicăm articole, comunicate de presă, opinii și imagini pe care le primim de la colaboratori și parteneri, dar selectăm acele informații care se potrivesc cu ceea ce dorim să promovăm pe platforma noastră. 10 ani De Bine despre România.

Comentează