Programul Zilele Bucurestiului 2009 (12 – 20 septembrie)

2

LATER EDIT (via Arcub,  17.09.2009)

Modificari în program pentru manifestarile din strada Eugen Carada.
18 SEPTEMBRIE
16.00 – 18.00: Şcoala de Artă Bucureşti şi Art Show – Concert de muzică populară
18.15 – 19.15: Scoala de Artă şi Art Show (chitară clasică, mimi, animaţie)
19.15 – 20.00: Art Show
20.00 – 21.15: Cornelia Catanga şi Taraful
21.15 – 22.15: Nelu Ploieşteanu
19 SEPTEMBRIE
11.00 – 13.00: Art Show (spectacol pentru copii: animaţie cu personaje de poveste; improvizaţii elaborate cu baloane modelabile, piese de teatru profesioniste cu păpuşi şi marionete)
15.00 – 16.00: Ion Lăceanu
17.00 – 19.30: Comedypunctshow
19.20 – 19.45: Art show (animaţie, picioroange) – s-a mutat spectacolul de pe 20 pe 19 septembrie
19.45 – 21.15: Corina Chiriac
21.30 – 23.00: Mircea Baniciu
20 SEPTEMBRIE
15.00 – 16.30: Etno, Autentic, Cristi Faur, Guldane şi Ioana
17.00 – 19.30: Comedypunctshow
19.30 – 20.10: Art Show (Magie pentru adulţi)
20.15 – 21.15: K1 si Felicia Filip
21.15 – 21.30 : Poiuri cu foc şi fachiri
21.30 – 23.00: Spectacol de închidere – Concert Mandinga
PROGRAMUL ZILELOR BUCURESTIULUI (12 septembrie – 20 septembrie 2009).
SÂMBĂTĂ, 12 SEPTEMBRIE
Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Teatrul Odeon, 10.00 – 23.30 Ziua Chitarelor
Teatrul de Comedie (Sala Studio), 19.30 Fata de mătase artificială
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Plimbări cu trăsuri
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
11.00 – 12.00 Capra cu trei iezi (Teatrul Ţăndărică)
11.00 – 22.00 Animaţie în costume de epocă
17.00 – 18.00 Fanfară
19.00 – Bătaie cu flori
20.30 – 22.30 Spectacol de deschidere Geneza Bucureştiului – Bucură-te de Bucureşti! (Marcel Pavel, Monica Anghel, Aurelian Temişan, Paula Seling, Andra, Corina Chiriac, Maria Buză, Silviu Biriş, Dumitru Rucăreanu, Nelu Ploieşteanu, Doina Spătaru, Alexandru Arşinel, Gabriel Cotabiţă, Maia Morgenstern, George Nicolescu, Oana Sârbu)
PARCUL HERĂSTRĂU
10.00 – 13.00/16.00 – 18.00 Carnavalul copiilor
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
20.00 – 21.00 Statuile (Teatrul Masca)
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
11.00 – 13.00 Art Show
17.00 – 19.30 Comedypunctshow
21.00 – 22.00 Concert Horia Brenciu
PARCUL CIŞMIGIU
Colectă publică de cărţi pentru copii
17.00 – 22.00 Romanţele Cişmigiului
 
DUMINICĂ, 13 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Teatrul Masca (B-dul Uverturii), 18.30 Slugă la doi stăpâni
Muzeul Municipiului Bucureşti, 18.30 O noapte la muzeu
Teatrul de Comedie (Sala Studio), 19.30 Fata de mătase artificială
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
11.00 – 22.00 Animaţie în costume de epocă
11.00 – 12.00 Pălăria cu surprize (Teatrul Ion Creangă)
PARCUL HERĂSTRĂU
10.00 – 13.00/16.00 – 18.00 Carnavalul copiilor
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
20.30 – 22.30 Teatrul de Vară Herăstrău – Next Generation Pop Symphony (Vlad Miriţă, Nico, Sistem, Alex, Don Baxter, Smiley, Elena Gheorghe, Andrea Lory, Mirela Boureanu, Orchestra Simfonică – dirijor Daniel Jinga)
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
11.00 – 13.00 Art Show
17.00 – 19.30 Comedypunctshow
19.30 – 20.30 Art Show
19.45 – 20.45 Concert Ozana Barabancea
21.00 – 22.00 Concert Mihai Mărgineanu
PARCUL CIŞMIGIU
Colectă publică de cărţi pentru copii
 
LUNI, 14 SEPTEMBRIE

Oficiul Naţional al Cultului Eroilor Omagiere Vlad Tepeş
Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Muzeul Ţăranului Român, 21.00 Gala Filmului Bucureşti Strict Secret (scenariul şi regia Stelian Tănase)
Teatrul Metropolis, 20.00 Pijamale
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
PARCUL HERĂSTRĂU
10.00 – 13.00/16.00 – 18.00 Carnavalul copiilor
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
16.00 – 18.00 Concert de muzică populară
18.15 – 19.15 Art Show
19.15 – 20.15 Art Show şi Concert de muzică uşoară
PARCUL CIŞMIGIU
18.30 – 21.30 Noaptea Şlagărelor Româneşti (Angela Similea, Daniel Iordăchioaie, Aurelian Temişan)
 
MARŢI, 15 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Hol Intrarea Principală PMB, 16.00 Vernisaj expoziţie de pictură Bucureşti, mon amour(autor Vitalie Butescu)
Muzeul Municipiului Bucureşti, 18.00 – 20.00 Program muzical
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
PARCUL HERĂSTRĂU
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
20.30 – 21.30 Teatrul de Vară Herăstrău – Prezentare de Modă, Creatori români (Concert Grupul vocal Acapella, Colecţie specială Cosmina Englizian)
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
16.00 – 18.00 Art Show
18.15 – 19.15 Spectacol de ritmuri şi percuţie
19.15 – 20.15 Art Show
 
MIERCURI, 16 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Muzeul Municipiului Bucureşti, 18.00 – 20.00 Program muzical
Teatrul de Comedie (Sala Mare), 19.00 Revizorul
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
PARCUL HERĂSTRĂU
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
20.30 – 21.30 Teatrul de Vară Herăstrău – Spectacol Dansuri de Societate
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
18.15 – 19.15 Art Show şi Concert de chitară clasică
19.15 – 20.15 Art Show
 
JOI, 17 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Muzeul Municipiului Bucureşti, 12.00 Simpozion 550 de ani de la prima atestare documentară a oraşului Bucureşti
Muzeul Municipiului Bucureşti, 18.00 Expoziţie de fotografie Trecut-au anii…
Teatrul de Comedie (Sala Mare), 19.00 Leonce şi Lena
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
PARCUL HERĂSTRĂU
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
20.30 – 22.30 Teatrul de Vară Herăstrău – Concert de muzică folclorică Folktronika (Nicolae Voiculeţ şi invitaţii Benone Sinulescu, Laura Lavric, Mioara Velicu, Elena Merişoreanu, Ionuţ Fulea, Cornelia şi Lupu Rednic, Adrian şi Cătălina Naidin, Bianca Ionescu, Iordache Basalic, Elena Gheorghe), lansare album Nicolae Voiculeţ
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
16.00 – 18.00 Art Show
18.15 – 19.15 Spectacol de ritmuri şi percuţie
19.30 – 20.30 Concert Ozana Barabancea şi Art Show
20.45 – 22.45 Concert Dixie Band
 
VINERI, 18 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Muzeul Naţional al Pompierilor, Biblioteca Metropolitană Bucureşti Expoziţie Bucureşti – memoria documentelor, Fanfara Brigada de Pompieri Dealul Spirii (scuarul de la Foişorul de Foc)
Muzeul Municipiului Bucureşti Lansarea seriei de timbre Bucureşti 550 de ani
Muzeul Municipiului Bucureşti  Expoziţie de fotografie Trecut-au anii…
Muzeul Municipiului Bucureşti, 12.00 Expoziţia filatelică omagială Vlad Basarab Ţepeş – Istorie şi legendă, lansarea a trei ştampile şi a exponatului filatelic Deşteaptă-te Române
Muzeul Municipiului Bucureşti, 18.00 – 20.00 Program muzical
Teatrul de Comedie (Sala Mare), 19.00 Clinica
Teatrul Masca (B-dul Uverturii), 20.00  Gardienii se întorc
Pasajul Universităţii, Expoziţia Ctitorii ale domnitorilor români în Cetatea de Scaun a Bucureştilor
Palatele Brâncoveneşti Mogoşoaia, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti,
18.00 – 20.00 Nocturna Muzeală – proiecţie de film Martha Bibescu. Doamna cu trandafirii (regia Cristina Nichituş)
21.00 – 23.00 Nocturna Muzeală – proiecţie film Amadeus (regia Milos Forman)
Pasajul Universităţii Expoziţia Ctitorii ale domnitorilor români în Cetatea de Scaun a Bucureştilor şi lansarea romanului Singurătatea lui Vlad Ţepeş
Centrul Istoric (Biserica Curtea Veche) Lansarea albumului Domnitori şi ierarhi ai Ţării Româneşti şi Expoziţia Promovarea imaginii Bucureştilor
Arcul de Triumf Expoziţia Legiunea română din Italia în timpul Primului Război Mondial
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
17.00 – 22.00 Animaţie în costume de epocă
18.45 – 22.30 Seara Românească (Orchestra Naţională de Folclor, Căluşarii din Olt, Niculina Stoican, Mâţu Stoian, Constantin Enceanu, Lăutarii din Chişinău, Maria Buză)
PARCUL HERĂSTRĂU
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
20.00 – 22.00 Teatrul de Vară Herăstrău – O soare cu lună (regia Rodica Mandache)
Lansarea coliţei Bucureşti 550 de ani
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
16.00 – 18.00  Concert de muzică populară
18.15 – 19.15 Art Show, Concert de chitară clasică, mimi, animaţie
19.15 – 20.00 Art Show
20.00 – 21.00 Concert Cornelia Catanga şi Aurel Pădureanu
21.15 – 22.15 Concert Nelu Ploieşteanu
 
SÂMBĂTĂ, 19 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Muzeul Municipiului Bucureşti Expoziţie de fotografie Trecut-au anii…
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Teatrul Ţăndărică, ora 11.00 Cenuşăreasa
Palatele Brâncoveneşti Mogoşoaia, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti,
14.00 – 16.00 Body Art Elfi şi zâne în grădina Brâncoveanului
Teatrul Bulandra (Sala Toma Caragiu), 19.00 Richard III se interzice
Teatrul de Comedie (Sala Mare), 19.00 Sunt un orb
Teatrul Odeon, 19.00 Pyram şi Thisbe
Teatrul de Comedie (Sala Studio), 19.30 Domnişoara Iulia
Muzeul Municipiului Bucureşti, 19.30 Concert de muzică veche
Teatrul Nottara (Sala George Constantin), 19.30 Doi pe o bancă
Teatrul Masca (Bucureştii Noi), 20.00 Gardienii se întorc
Teatrul Metropolis, 20.00 Zaruri şi cărţi
Muzeul Municipiului Bucureşti, 20.00 – 22.00 Program muzical
Parcul Carol I,  Punerea în valoare a statuii Acad. Dr. C.I. Istrati
Arcul de Triumf 17.00 Expoziţia Legiunea română din Italia în timpul Primului Război Mondial
21.00 – 03 00 Noaptea Albă a Bucureştiului – intrarea liberă
Muzeul Naţional George Enescu (Calea Victoriei 141), Muzeul Naţional de Artă (Calea Victoriei 49-53), Muzeul Naţional de Geologie (Str. Caransebeş 1), Muzeul Naţional de Istorie (Calea Victoriei 12), Muzeul Literaturii Române (Bd. Dacia 12), Muzeul Municipiului Bucureşti – Palatul Şuţu (Bd. I.C.Bratianu 2), Muzeul de Artă Vasile Grigore – Pictor şi Colecţionar (Str. Maria Rosetti 21), Muzeul Cărţilor şi Hărţilor Vechi (Str. Londra 39), Muzeul Naţional de Artă Contemporană (Str. Izvor 2-4, Corp E4, Parlament), Palatul Voievodal Curtea Veche (Str. Franceză 25), Observatorul Astronomic Amiral Vasile Urseanu (Bd. Lascar Catargiu 21), Muzeul Militar Naţional Regele Ferdinand I (Bd. Mircea Vulcanescu 125-127), 21.00 – 03.00
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Plimbări cu trăsuri
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
11.00 – 12.00 Pălăria cu surprize (Teatrul Ion Creangă)
11.00 – 22.00 Animaţie în costume de epocă
12.00 – 14.00 Spectacolul Minorităţilor (Minoritatea Turco-tătară, Minoritatea Rromă, Minoritatea Greacă, Minoritatea Ruşi-lipoveni)
14.00 – 14.45 Dansuri din Malaezia
15.40 – 17.00 Parada elevilor (Sala Palatului – Piaţa Constituţiei)
17.00 – 19.00 Concert pop-rock (Lavinia, Alex, Blaxy Girls, Proconsul)
21.00 – 22.45 Concert Angela Gheorghiu şi Vlad Miriţă
22.45– 23.15 Premiera filmului Amintiri din Epoca de Aur (regia Cristian Mungiu)
23.15 Show de artificii
PARCUL HERĂSTRĂU
10.00 – 13.00/16.00 – 18.00 Carnavalul copiilor
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
17.00 – 18.00 Povestea Cavalerului – Spectacol Medieval de Echitaţie şi Cascadorie
20.00 Teatrul de Vară Herăstrău – Nimic despre papagali (Teatrul Constantin Tănase)
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
11.00 – 13.00 Art Show
17.00 – 19.30 Comedypunctshow
19.45 – 21.15 Concert Mircea Baniciu şi Vlady Cnejevici
21.30 – 22.30 Concert Felicia Filip şi K1
 
DUMINICĂ, 20 SEPTEMBRIE

Muzeul Municipiului Bucureşti, 10.00 – 18.00 Expoziţie de pictură şi grafică Bucureştiul de la tradiţional la modern
Muzeul Municipiului Bucureşti Lansarea seriei de timbre Bucureşti 550 de ani
Mănăstirea Radu Vodă, 10.00 Slujbă oficiată de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel
Galeria Muzeului Municipiului Bucureşti, 11.00 – 19.00 Expoziţie de pictură, decoraţiuni interioare, artă fotografică
Teatrul Masca (B-dul Uverturii), 11.30 Prostia omenească
Muzeul Municipiului Bucureşti, 12.00 Concert susţinut de Corul Symbol
Biblioteca Metropolitană Simpozion internaţional de carte Cartea – România – Europa
Palatele Brâncoveneşti Mogoşoaia, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti,

Palatele Brâncoveneşti Mogoşoaia, Centrul Cultural Palatele Brâncoveneşti,
15.00 – 17.00 Body Art Parada Elfilor
17.00 Concert Joseph Haydn (triouri pentru pian, violoncel şi vioară)
18.00 Vernisaj expoziţie Bijuterii (de Ilinca Nicodim) şi vernisaj expoziţie Recipientul spagiric (de Mădălina Papastere)
Teatrul Odeon, 19.00 Pyram şi Thisbe
Teatrul de Comedie (Sala Mare), 19.00 Poker
Teatrul Bulandra (Sala Toma Caragiu), ora 19.00 Richard III se interzice
Teatrul de Comedie (Sala Studio), 19.30 Domnişoara Iulia
Palatul Voievodal, 19.30 Concert de muzică veche
Arcul de Triumf Expoziţia Legiunea română din Italia în timpul Primului Război Mondial
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Târg de meşteri populari
10.00 – 16.00 Plimbări cu trăsuri
11.00 – 16.00 Animaţie în costume de epocă
11.00 – 12.00 Balul Isprăvnicesei (Opera Comică pentru Copii)
12.00 – 14.00 Spectacolul Minorităţilor (Minoritatea Italiană, Minoritatea Poloneză, Minoritatea Aromână, Minoritatea Germană)
14.00 – 14.45 Ansamblul Doina Moţului din Câmpeni
PARCUL HERĂSTRĂU
10.00 – 13.00/16.00 – 18.00 Carnavalul copiilor
11.00 – 19.00 Uliţa Tradiţiei Vinului
11.00 – 19.00 Ministudio de ştiri Bucureşti 550
12.00 – 17.00 Fanfara Studenţilor de la Conservator
17.00 – 18.00 Povestea Cavalerului – Spectacol Medieval de Echitaţie şi Cascadorie
20.00 Teatrul de Vară Herăstrău – Nimic despre papagali (Teatrul Constantin Tănase)
CENTRUL ISTORIC (Strada Eugen Carada)
17.00 – 19.30 Comedypunctshow
19.30 – 20.30 Art Show
20.30 – 22.00 Spectacol de închidere – Concert Mandinga
 
11 – 20 SEPTEMBRIE
MUZEUL AVIAŢIEI
Expoziţia Memoria tehnică a Bucureştilor
11 – 30 SEPTEMBRIE
MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
Expoziţia Bucureşti la 550 de ani de atestare documentară
12 – 20 SEPTEMBRIE
PIAŢA CONSTITUŢIEI
10.00 – 22.00 Spaţiu Gastronomic şi Berării
13 – 19 SEPTEMBRIE
PARCUL CIŞMIGIU
12.00 – 18.00 Competiţiile sportive Cupa Bucureşti 550 de ani
14.00 – 18.00 Ore de pictură pentru copii
13 – 20 SEPTEMBRIE
PARCUL CIŞMIGIU
21.00 – 22.30 Festival de film
14 – 20 SEPTEMBRIE
PARCUL CIŞMIGIU

19.00 Muzeul în aer liber; Expoziţie de fotografie Descoperă Bucureştiul în imagini
15 – 25 SEPTEMBRIE
MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
Expoziţie filatelică Deşteaptă-te Române
17 – 30 SEPTEMBRIE
MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI

Expoziţie de fotografie Bucureştiul Interbelic
 18 – 25 SEPTEMBRIE
MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
Expoziţie de fotografie Bucureştii văzuţi prin ochii copiilor
19 – 20 SEPTEMBRIE
MUZEUL MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
Târgul Internaţional al Colecţionarilor
21 SEPTEMBRIE
AULA ACADEMIEI ROMÂNE

11.00 Întrunirea extraordinară a membrilor Academiei Române cu reprezentanţii Primăriei Municipiului Bucureşti
 

Via arcub.ro

 2422_afis_zilelebucurestiului

Facebook

Despre autor

avatar

Co-Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă www.RomaniaPozitiva.ro. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: "solution thinking" (gândire pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, managementul oamenilor/echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, echipe eficiente, teambuilding. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică, uneori chiar clasică și indiană. Motivaţia principală a lui Florin este dorința de a schimba lucrurile în Bine în România și încrederea că asta se poate.