PROGRAM Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Cișmigiu” 19 – 21 iunie 2015

0

PROGRAM
Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Cișmigiu” 19 – 21 iunie 2015 ediţia a IX-a

Vineri, 19 iunie 2015

PARADA – orele 15.00 – 15.30
SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:00 – 22:30
SPECTACOLE SCENA FÂN ZONE – orele 17:00 – 22:00
TÂRG DE MEŞTEŞUGARI – orele 11:00 – 22:00
ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00
ZONA GASTRONOMICĂ – orele 12:00 – 22:00

Parada costumului popular
15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului).
Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare

Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00
Fanfara din Hudeşti – Botoşani
Fanfara din Rupea – Braşov
Fanfara „Transilvania”din Alba Iulia
Fanfara „Argeşul” din Piteşti

Scena Principală – Spectacole de folclor tradţional

16.15 – 16.30 Minoritatea germană “Korona” din Braşov
16.30 – 16.45 Minoritatea italiană “Siamo di nuovo insieme” din Iaşi
16.45 – 17.00 Minoritatea greacă Ans. „Ellas” din Bucureşti
17.00 – 17.15 Comunitatea aromână “Dor” din Sarighiol de Deal, jud. Tulcea
17.15 – 17.30 Minoritatea rromă Ans. “Doina Dobrogei”
17.30 – 17.45 Minoritatea maghiară “Ordogborda” din Harghita
17:45 – 18.10 Ansamblul “Baladele Deltei” din Tulcea
18.10 – 18.50 Ansamblul de cântece şi dansuri populare “Fluieraş” din REPUBLICA MOLDOVA
18.50 – 19.20 Ansamblul “Transilvania” din Baia Mare
19.20 – 20:00 Ansamblul “Sheffield Pipe Band” din SCOŢIA
20:00 – 20.30 Ansamblul “Ţara Vrancei” din Focşani
20.30 – 20.45 DESCHIDEREA OFICIALĂ
20.50– 20.55 Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, condusă de maestrul Nicolae Botgros
20.57 – 21.05 Marius Ciprian Pop si Antonia
21.06 – 21.16 Cezar, Anatol şi Iulian Căzănoi
21.17 – 21.27 Mariana Anghel şi Adriana Anghel
21.28 – 21.38 Constantin, Marius şi Răzvan Măgureanu
21.39 – 21.52 Marioara Man Gheorghe şi Elena Gheorghe
21.53 – 22.06 Nicoleta Voica, Andreea Voica şi Deian Galetin
22.07 – 22.15 Gheorghe Turda si Ioana Anca Bădescu
22.16 – 22.30 Nicolae Botgros, Lidia Bejenaru Botgros şi Corneliu Botgros şi Cristian Botgros

Scena Fân Zone – Spectacole de folclor reinterpretat
17.00 – 17.40 Ad Hoc
17.50 – 18.35 K-lu
18.50 – 19.30 Fantome
19.45 – 20.45 Nightlosers
20.55 – 22.00 Dj Argatu

Sâmbătă, 20 iunie 2015

SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:00 – 22:00
SPECTACOLE SCENA FÂN ZONE – orele 10:00 – 12:00 si 17:00 – 22:00
TÂRG DE MEŞTEŞUGARI – orele 10:00 – 22:00
ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00
PLIMBARI CU TRASURI ŞI PONEI – orele 10:00 – 20:00
ZONA GASTRONOMICĂ – orele 10 :00 – 22:00

Scena Principală – Spectacole de folclor tradiţional

16.00 – 16.30 Ansamblul “Timişul” din Timişoara
16.30 – 17.10 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA
17.10 – 17.40 Ansamblul “Dor Transilvan” din Cluj
17:40 – 18.20 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA
18:20 – 18:50 Ansamblul “Ciprian Porumbescu” din Suceava
18:50 – 19.30 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA
19:30 – 20.00 Ansamblul “Sheffield Pipe Band” din SCOŢIA
20.05 – 20:10 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă
20:11 – 20:20 Alex şi Alexandra Chira
20.21 – 20.30 Andreea Chisăliţă si Iulian Miron
20:31 – 20:40 Roxana Reche şi Alexandru Pal
20.41 – 20.50 Izabela Tomiţa şi Gabriel Popescu
20:51 – 21:00 Nicolae Mureşan şi Nicuşor Mureşan Junior
21.01 – 21.11 Gelu Voicu şi Tudor Voicu
21:12 – 21:16 Veta Biriş şi Silviu Biriş
21.17 – 21.29 Ramona şi Petrică Viţa
21.30 – 21.46 Dinu Iancu Sălăjanu si Ana
21:47 – 22:00 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă

Scena Fân Zone
Spectacole de cântece și jocuri interpretate de copii
10:00-10:30 Corul de Copii Radio10:35-10:55 Trupa de dans modern “Dance World”, coregraf Alina Cimpoieru11:00-11:20 Grupul „Roua” Cloşani, jud Gorj11:25-12:00 Grupul de copii „Mlădiţe ilfovene” din Clinceni

Spectacole de folclor reinterpretat
17.00 – 17.45 Impex
18.00 – 18.45 Danaga
19.00 – 19.45 Țapinarii
20.00 – 20.45 Balkansambel
21.00 – 22.00 Mihai Mărgineanu

Duminică, 21 iunie 2015

SPECTACOLE SCENA PRINCIPALĂ –orele 16:15 – 22:15
SPECTACOLE SCENA FÂN ZONE – orele 10:00 – 12:05 si 17:00 – 22:00
TÂRG DE MEŞTEŞUGARI – orele 10:00 – 22:00
ATELIERE DE CREAŢIE – orele 11:00 – 20:00
PLIMBARI CU TRASURI ŞI PONEI – orele 10:00 – 20:00
ZONA GASTRONOMICĂ – orele 10:00 – 22:00

Scena Principală – Spectacole de folclor tradiţional

TRANSMISIUNE ÎN DIRECT: 16:10 – 17:50 şi 18:35 – 19:35
16.15 – 16.20 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă
16.21 – 16.36 Mariana Ionescu Căpitănescu, Marcela Fota, Steliana Sima
16.37 – 16.42 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA
16.43 – 16.53 Floarea Calotă şi Ioana Calotă
16.54 – 16.59 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA
17.00 – 17.09 Cornelia şi Lupu Rednic
17.10 – 17.28 Nicolae Furdui Iancu şi Tudor Furdui Iancu
17.29 – 17.34 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA
17.35 – 17.50 Matilda Pascal Cojocăriţa, Ştefan Cigu, Horaţiu Cigu şi Alin Pascal
17.50 – 18.30 Ansamblul „Burnasul” din Teleorman
18.35 – 18.40 Orchestra Naţională „Valahia”, condusă de maestrul Marius Zorilă
18.41 – 18.46 Ansamblul “Geghard Dance Ensemble” din REPUBLICA ARMENIA
18.47 – 18.59 Lavinia Goste şi Marius Zorilă
18.59 – 19.04 Ansamblul “Dhoad Gypsies of Rajahstan” din INDIA
19.05 – 19.29 Maria Ciobanu, Ionuţ şi Doiniţa Dolănescu
19.30 – 19.35 Ansamblul “Lada” din REPUBLICA SERBIA
19.35 – 20.10 Ansamblul profesionist „Mureşul” din Tg. Mureş
20.10 – 20.50 Ansamblul „Dor românesc” din Bistriţa cu Daniela Condurache, Alexandru Pugna si Nicolae Cioancă
21.00 – 22.15 Nicolae Voiculeţ – „Research Romania”

Scena Fân Zone
Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii
10:00-10:25 Grupul de copii „Mezzoforte Soul Music” din Otopeni
10:30-10:50 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați10:55-11:15 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti
11:20-11:45 Ansamblul “Mugurelul” din Câmpia Turzii
11:50-12:05 Ansamblul “Româncuţa” din Cumpăna

Spectacole de folclor reinterpretat
17.00 – 17.45 Mihai Toma
18.00 – 18.45 Tri
19.00 – 19.45 Domino
20.00 – 20.45 Cobzality
21.00 – 22.00 Balako

Afiș FIF 2015

Despre autor

avatar

Co-Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă www.RomaniaPozitiva.ro. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: "solution thinking" (gândire pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, managementul oamenilor/echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, echipe eficiente, teambuilding. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică, uneori chiar clasică și indiană. Motivaţia principală a lui Florin este dorința de a schimba lucrurile în Bine în România și încrederea că asta se poate.

Comentează