JOB – Fundația Comunitară București angajează Manager de Comunicare

0

 – normă întreagă, post disponibil imediat –

Căutăm un comunicator experimentat, interesat de dezvoltarea de comunități, care să ne ajute să ducem fundația la următorul nivel de dezvoltare. Ne pregătim de o perioadă de creștere accelerată, în care activitățile de comunicare ar trebui să reflecte și să consolideze munca noastră.

SIGLA fundatia ccomunitara bucuresti 2014

Descriere: managerul de comunicare ajută fundația să fie mai cunoscută și înțeleasă de publicul local relevant. Dezvoltă strategia și planul de comunicare generale și pentru fiecare proiect și eveniment în parte. Coordonează activitățile de comunicare, în parteneriat cu alți membri din echipă și colaboratori. Scrie și vorbește despre fundație în mediile relevante.

Principalele responsabilități:

  • Participă la planificarea strategică şi la stabilirea obiectivelor generale ale fundației;
  • Dezvoltă și implementează planul de comunicare și gestionează bugetul de comunicare;
  • Stabilește și atinge obiective ambițioase de comunicare pentru proiectele și evenimentele fundației;
  • Propune si dezvoltă concepte creative pentru campaniile de promovare ale proiectelor și evenimentelor fundației;
  • Dezvoltă materialele de comunicare ale fundației (site-urile web, raportul anual, comunicate de presă);
  • Asigură vizibilitatea fundației în social media;
  • Organizează întâlniri și dezvoltă relații cu presa și bloggerii;
  • Scrie poveşti despre donatori, proiectele finanţate şi evenimentele organizate;
  • Oferă suport în dezvoltarea de programe de finanțare și atragere de fonduri;
  • Păstrează relația cu colaboratorii (agenţii de publicitate, furnizorii de design, de producție publicitară, organizatorii de evenimente etc.).

Candidatul ideal:

  • Este un comunicator natural, deschis și pozitiv;
  • Este interesat în mod natural de comunități;
  • Are experiență anterioară relevantă, de minim trei ani, în comunicarea non-profit, agenții de comunicare sau departamentele de comunicare și marketing din companii mari;
  • Poate derula o campanie de comunicare și poate organiza un eveniment fără supervizare;
  • Are experiență de account management și este interesat să acorde servicii de calitate către comunitate și donatori;
  • Este bine conectat cu media, bloggerii și alte grupuri relevante în București;
  • Scrie bine și vorbește corect limba română;
  • Are o bună experiență de lucru cu WordPress, Facebook, MailChimp;
  • Are o bună experiență de lucru cu MS Office și poate face prezentări de calitate;
  • Poate construi și monitoriza bugete;
  • Are o bună cunoaștere a limbii engleze;
  • Poate avea un program flexibil, pentru că postul presupune uneori lucrul seara sau în weekend.

De ce să aplicați:

  • Salariu competitiv pentru mediul ONG
  • Participarea la schimburi de experiență și traininguri, în țară și străinătate
  • Contribuția la o schimbare reală, pe termen lung, a comunităților și spiritului de comunitate din București
  • Posibilitatea de a contribui la un proiect în plină creștere
  • Apartenența la o echipă mică, atentă la procese și rezultate

Procesul de selecție:

  • Trimiteți CV-ul, o scrisoare de intenție de maxim o pagină și o listă cu două recomandări relevante la alina@fundatiacomunitarabucuresti.ro, până cel târziu la 8 martie 2016.
  • Aplicanții selectați vor fi invitați la un interviu pe măsură ce aplică.
  • Aplicanții din lista scurtă vor rezolva o temă practică, înainte de decizia finală.

Fundaţia Comunitară Bucureşti investeşte timpul, banii şi energia bucureştenilor pentru a crea comunităţi în care să ne simţim ca acasă. Colectăm fonduri de la afaceri locale şi persoane particulare, pentru a finanţa proiecte care stimulează iniţiativa şi aduc oamenii împreună în comunităţi.

În primii patru ani de activitate, am acordat peste 1 milion de lei, finanțare către mai mult de 100 de proiecte din București și Ilfov. Am dezvoltat proiecte și fonduri de finanțare precum Swimathon, 8 hours overtime for a good cause, Fondul Științescu, Fondul Mega Image pentru Comunitate, Mobilizăm excelența. Suntem parte dintr-o mişcare naţională, alături de alte 14 fundaţii comunitare din țară. Pentru mai multe detalii, vizitaţi www.fundatiacomunitarabucuresti.ro și www.facebook.com/fundatiacomunitarabucuresti.

Despre autor

avatar

Bun venit pe platforma de informație și educație pozitivă, RomâniaPozitivă.ro! Avem pentru tine peste 20 000 de exemple de Bine despre România de la peste 20 de autori și colaboratori încă din 2006. La acest cont de autor o să publicăm articole, comunicate de presă, opinii și imagini pe care le primim de la colaboratori și parteneri, dar selectăm acele informații care se potrivesc cu ceea ce dorim să promovăm pe platforma noastră. 10 ani De Bine despre România.

Comentează