FESTIVALUL NAŢIONAL DE TEATRU, Ediţia a 24-a

0

fnt 2014 

PROGRAM

Vineri, 24 octombrie

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 3h cu pauză  

 

18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc – 1h 10 min fără pauză  

 

19.00 Godot Café Teatru Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză  

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare  – 55 min fără pauză

 

21.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Media Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

 

 

Sâmbătă, 25 octombrie

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

 

18.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Metropolis Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

 

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare  – 55 min fără pauză

 

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

 

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

 

22.00 Godot Café Teatru Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză  

 

 

Duminică, 26 octombrie

 

12.00 Teatrul Ţăndărică Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

 

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Metropolis Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

 

19.30 Teatrul Elisabeta Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

 

 

 

 

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” OtopeniD`ale noastre – un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

 

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier  Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

 

21.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20 min fără pauză

 

 

Luni, 27 octombrie

 

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

 

18.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20 min fără pauză

 

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

 

20.00 Teatrul Metropolis Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

 

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni Mozart Steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 05 min fără pauză

 

22.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

 

Marţi, 28 octombrie

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

 

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

 

18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Profu’ de religie de Mihaela Mihailov, regia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 15 min fără pauză

 

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping CityVorbe, vorbe, vorbe – recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin / MAEŞTRI

 

20.30 Teatrul Metropolis Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

 

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

 

 

 

Miercuri, 29 octombrie

 

17.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul Ţăndărică Candid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon – 1h 25 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Familia Tót, de Örkeny István, regia: Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova  – 3h 15 min cu pauză

 

19.00  Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Odeon, Sala MajesticGaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti  – 2h 30 min / MAEŞTRI

 

19.00 Teatrul de pe Lipscani Lecţia de Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

 

20.30  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Donka – O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

 

20.30 Teatrul Metropolis Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

 

 

 

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

 

 

Joi, 30 octombrie

 

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

 

18.00 şi 21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

 

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu  Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

 

19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala MajesticŞefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Familia Tót, de Örkeny István, regia: Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova  – 3h 15 min cu pauză

 

20.00 Teatrul Masca  – Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

 

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

 

20.30  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Donka – O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

 

 

Vineri, 31 octombrie

 

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

 

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu  Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

 

18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania “Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 2h fără pauză

 

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

 

21.00 Teatrul ACT Păi despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

 

Sâmbătă, 1 noiembrie

 

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

 

18.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

 

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma CaragiuIvanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

 

19.30 Teatrul Nottara, Sala George ConstantinAniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul „Nottara” Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

 

20.00 Teatrul Excelsior HOP (şi noi) în FNT premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

 

21.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

 

Duminică, 2 noiembrie

 

11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

 

17.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20min fără pauză

 

17.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Naţional, „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – aprox. 3h cu pauză

 

19.00 Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 30 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

 

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti – 2h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

 

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu BeliganRevizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

 

20.00 Teatrul Excelsior HOP (şi noi) în FNT premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

 

 

 

Despre autor

avatar

Fondator RomâniaPozitivă.ro, Florin este educator de emoție și gând pozitiv. Florin susține acest demers prin programele sale de training și prin platforma de informație și educație pozitivă, www.RomaniaPozitiva.ro cu 25 de autori și aproape 30 000 de articole de Bine despre România publicate încă din 2006. Florin are peste 15 ani de experiență ca trainer pentru circa 8000 de participanți, iar domeniile de expertiză includ: facilitare de procese de învățare, orientarea spre soluție (psihologie pozitivă aplicată pentru rezolvarea problemelor), antreprenoriat social, ”train the trainers”, design thinking, managementul echipelor, management de proiect, recrutare şi selecţie, comunicare, teambuilding. Florin a lucrat 4 ani în industria berii alături de InBev având atribuții de training pe mai multe procese de vânzări și de business pentru o rețea cu peste 40 de firme de distribuție de bunuri de larg consum pe întreg teritoriul țării. Florin are experiență ca moderator/speaker pentru diverse evenimente și conferințe: TEDx București, Allianz-Țiriac Management Conference, ASPEN Leadership Program, Leaders for Justice Program, Automotive Forum (Timișoara), “Conferința Anului Viitor”, Inspiro, Bucharest Integrity Gathering, Conferința de Voluntariat, The Conference about Happiness, “Fabricat în Țara lui Andrei”cu NESsT & Petrom, WWF Școli Verzi în Europa, TEDx Galați. Majoritatea clienţilor lui Florin sunt din aria de business, companiile activând în domenii foarte diferite (servicii, IT, automotive, bunuri de larg consum, consultanţă) pe întreg teritoriul ţării. Florin este implicat şi în proiecte de training pentru organizaţii nonguvernamentale. Florin a fost membru entuziast în organizațiile AIESEC Timișoara și ARDOR Banat. Florin desfăşoară şi proiecte de training în sistem deschis („open training”), un exemplu de astfel de program fiind cursul „Train the Trainers” cu Institutul Român de Training și Training Cafe. Motivaţia principală este dorinţa de a schimba lucrurile în Bine în România. Florin este certificat Formator A.N.C., White Belt @ ABInBev. Florin este mare fan de biciclete, mișcare în aer liber, muzică uneori chiar clasică și indiană.

Comentează